Marlene Belfort

Marlene Belfort

Genetik ve biyokimya alanında çığır açan bir bilim insanı olan Marlene Belfort, özellikle Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilmesi nedeniyle prestijli onur ödülü aldı. Bununla birlikte, onun için özel önem taşıyan şey, Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nden danışmanlık ödülü aldı. Onunla birlikte çalışanlar bunun bir ödül olduğunu zaten bilirler. Belfort, genç bilim insanlarını geliştirme ve yönlendirme konusunda tutkulu olan bir akıl hocasıdır.

UAlbany’nin RNA Enstitüsünde Belfort, başarılı genç bilim insanları kümesinin ilgisini çekmeye ve yetiştirmeye odaklanıyor, bu sayede bilimsel uzmanlığına önemli katkıda bulunuyor. Belfort, New Institute of Health’in yoğun araştırma ve bir halk sağlığı laboratuvarı olan Wadsworth Merkezi’ndeki 33 yıllık kariyerinin ardından, 2011 yılında araştırma bilim insanı olarak seçilerek RNA Enstitüsüne katıldı. Orada çalışırken, DNA ve RNA’da kodlanmış organizmaların kalıtsal bilginin çalışmasına dair genetik alanında büyük keşifler yaptı. Genom organizasyonuna, intronlara, mobil elementlere ve RNA biyolojisinin hayatın gelişimindeki rolüne dair yeni bilgiler verdi.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ve Ulusal Bilimler Akademisi gibi organizasyonlar için prestijli komitelerde görev yapmış ve başkanlık etmiştir. Belfort, saygın bilimsel dergilerin editör kurullarında yer almaktadır ve biyomedikal araştırma kuruluşlarına danışma kurullarında hizmet vermektedir. UAlbany Halk Sağlığı Yüksek Okulu’nda Biyomedikal Bilimler Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı ve orada Üstün Profesör unvanı aldı. Düzinelerce lisansüstü öğrenci ve doktora sonrası eğitmen eğitti ve danışmanlık yaptı.

Çalışmaları 160’tan fazla önde gelen bilimsel yayınlarda yer aldı. Yaklaşık 25 yıldır, Ulusal Sağlık Enstitülerinden sağladığı iki ana bağış, birbirine sürekli olarak finanse edilmektedir. Bu hibeler bir yıl için yaklaşık 1 milyon dolardır. UAlbany RNA Enstitüsünü başlatmaya hazırlanırken, Belfort önemli bir danışmanlık rolü oynadı. Şuan, Enstitüyü RNA temelli ilaç keşfi için bir translasyonel araştırma merkezi haline getirmeye çalışan etkileyici ekibin bir parçası olarak görev yapıyor. Belfort, genç bilim insanlarına ihtiyaç duydukları desteği vermeleriyle, laboratuvar hayatlarında ve ailelerini büyütme arasında parallelik olduğunu belirtiyor.

Belfort, Current Biology’de yayınlanan “Annelik ve Bilim için Kazanma Potansiyeli” başlıklı yazısında, “Yaratıcı yemek pişirme, orijinal denemeyi mümkün kılıyor, laboratuvarda tasniflenme de evde organizasyona dönüşüyor” dedi. Her iki alanda da genç bilim insanlarının iş ve kişisel yaşamlarında denge ve başarı elde etmesine yardımcı olabilecek işbirliğinin kritik önemini vurguluyor. Belfort’un rehberliğinde işbirliği, hevesli bilim adamlarının daha iyi yazmasına yardımcı olabilir. Bunu yapmak için RNA Enstitüsü ve New York Eyalet Yazarlar Enstitüsü arasında bir ortaklık üzerinde çalışıyor.

Dr Belfort, bilimde kadınlara rehberlik, savunma, kendi bilimsel ve mesleki başarıları yoluyla bir örnek teşkil etme yoluyla bağlılık göstermiştir. Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi üyesi ve Amerikan Mikrobiyoloji Akademisi üyesi olarak bilimsel katkıları, 1984 yılında bakteriyofaj T4’te kendiliğinden yapışan bir intronun tanımını içermektedir. Ekleme mekanizmasının detaylı bir analizini, RNA yapısını, mutasyonel analizini ve bu intron sınıfını ilişkili fajlar arasında inceleyerek takip etti.

Dr. Belfort’un intronların mobil olduğunu ve daha sonra intron hareketiyle kodlanan ve içerdiği endonükleazların karşılaştırıldığını belirten gösterimi, evrimsel kökenler üzerinde tartışmalara yol açtı. Daha yakın tarihli çalışması, sadece prokaryotlara uygulanan intron gelişim mekanizması için bir model geliştirilmesini sağladı, omurgalı genleri de aydınlatabilirdi. Dr. Belfort son derece kararlı olup eğitim, öğretim ve profesyonel hizmet konusunda kendini kanıtlamıştır. Laboratuvarı, lise öğrencilerini ağırladı. Dr. Belfort, mezun ve lisans öğrencilerine, teknisyenlere, doktora sonrasına ve genç öğretim üyelerine yönelik danışmanlığıyla, yeni nesil bilim insanlarına ilham vermeyi amaçladı. Danışma kurullarının ve çalışma bölümlerinin etkileyici bir listesini sundu. Nükleik asitler, RNA ekleme, evrim ve nükleik asit enzimleri hakkında uluslararası konferanslar düzenledi. Şu anki yazı işleri müdürlüğü hizmeti mobil DNA, moleküler biyoloji günlüğü ve nükleik asit araştırmaları içermektedir.

Doktor Belfort, bilimsel ve mesleki rol modeli ve danışmanı olarak görev yapmasının yanı sıra, cinsiyet eşitsizliği, iş ve aile taleplerini dengeleme mücadelesi de dahil olmak üzere bilimde kadınların karşılaştığı sorunları ele aldı. “Annelik ve bilim için kazan-kazan potansiyeli” konusunda bir duruş sergileyen Dr Belfort, görüşlerini hem yüksek standartlarla hem de cesaretlendirici bir tavırla tipik bir biçimde ifade etti. Mikrobiyolojide kadınların katılımı ve ilerlemesine katkılar sağlayan ASM( The American Society for Microbiology) Alice Evans Ödülü’ne layık görüldü.

Eğitim

Fen fakültesi mezunu 1965, Cape Town Üniversitesi, Güney Afrika

Doktora 1972, Kaliforniya Üniversitesi, Irvine, CA

Doktora Sonrası: 1977, İbrani Üniversitesi, Kudüs, İsrail

1978, Northwestern Üniversitesi, Evanston, IL

Güncel Araştırmaları

Laboratuvarı, intronların ve inteinlerin biyolojisini, genleri kesintiye uğratan ve dolayısıyla genetik bilginin akışını kesen dinamik dizileri inceliyor. Çalışmaları, intron ve iç işlev hakkında temel sorulara cevap vermekten ve gen bütünlüğünü korumak için intronların ve inteinlerin nasıl gelişebileceği, biyoteknolojide kullanılabilecek yollarla nasıl kaldırılacağı konularına cevap vermeye çalışıyor.

İlgi Duyduğu Araştırmalar

Moleküler Biyoloji, biyoseperasyon, sensörler, intronlar, inteinler.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: