Fred Basolo

Fred Basolo

11 Şubat 1920’de Coello,Illinois’da doğan Fred Basolo,Southern Urbana-Champaign’de Illinous Üniversitesi’nde okudu.1940’da mezun olan Basolo,1943 yılında yine Illinous Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.Rohm & Hass Chemical Co.’da üç yıl bulunarak endüstriye giriş yapmış oldu.II.Dünya Savaşı sırasında gizli bir askeri araştırma projesi üzerine çalışma yapmasının ardından 1946 yılında Northwestern’daki fakülteye katıldı ve hızla profesörlüğe yükseldi.1969-1972 yılları arasında bölüm başkanlığı yaptı.1980’de üniversite onu Kimya Morrison  profesör unvanı ile onurlandırdı.

Uluslararası geçiş metali Werner komplekslerinin sentezlerine ve tepki mekanizmalarına yaptığı katkılar ile tanınan Basolo,organometalik ve biyoinorganik gibi kimyanın gelişmekte olan alanlarında bir kısım çalışmalar yaptı.Basolo aynı zamanda yetenekli bir öğretmendi.Öğrencilerinin birçoğu belirli akademik ve endüstriyel pozisyonlara sahiptir.Basolo,inorganik kimya dersleri verdiği eğitim döneminde 1992 yılında ACS Pimentel Ödülünü aldı.Dört yüz bilimsel yayın ve dört kitap yayınladı.

Basolo,kimya mesleğine büyük katkıda bulunmuştur.1983 yılında Amerikan Kimya Topluluğu Başkanı ve 1979’da AAAS Kimya Bölümü Başkanı olarak görev aldı.Gordon Araştırma Konferansları Mütevelli Heyeti Üyeliği ve 1976 yılı başkanlığını yaptı.

Ulusal Bilimler Akademisi ve Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi üyeliğine ve yanı sıra İtalyan Bilimler Akademisi Lince’de yabancı üyeliğe sahipti.

İnorganik Kimya alanında Araştırma ve Hizmet ACS Ödülleri aldı.

İlk olarak Joseph Chatt Madalyasını aldıktan sonra 1996’da Willard Gibbs Madalyasını,2001 yılında Priestley Madalyasını aldı.

87 yaşında Midwest Palliative ve Hospis Bakım Merkezi Skokie’de konjestif kalp yetmezliği nedeni ile 27 Şubat 2007 tarihinde hayatını kaybetti.

Bazı Kitapları

1958: İnorganik Reaksiyon Mekanizmaları

1964: Koordinasyon Kimyası

2002: Coello’dan İnorganik Kimyaya

640 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!