Richard Robert Ernst

Richard Robert Ernst

Nobel ödüllü Fizikçi ve Kimyager Ernst, 14 Ağustos 1933 yılında İsviçre’de doğdu. Bir tüccar olan dedesinin 1898’de inşa ettiği evde yaşıyordu. Ernst’in babası Roberrt Ernst, yaşadığı kasabanın teknik lisesinde mimar olarak ders verdi. İki tane kız kardeşi vardı. Kasabada birçok sanat ve endüstri vardı; birçok sanat faaliyeti müzik ile beraber yapılıyordu. Winterthur küçük ama İsviçre’nin ünlü üst rütbeli orkestra şefi ve aynı zamanda endüstride dizel motorlar ve demiryolu makinelerine sahipti.

Ernst en kısa zamanda her iki taraf ile de ilgilendi. Sayısız salon ve kilise müziği topluluğunda viyolonsel çaldı ve lisedeyken müzik derlemesine olan ilgisini yoğun bir şekilde yaşadı. 13 yaşındayken Metalurji Mühendisi olduğu kadar Kimya ve Fotoğrafçılıkla ilgili olan 1923’te ölen amcasının evinin çatı katında kimyasallarla dolu bir kasa buldu. Ernst “ bu kimyasallarla makul bütün kimyasal reaksiyonları neredeyse denedi, bir kısmının patlama olasılıkları varken diğer kısmın evdeki havayı dayanılmaz şekilde zehirlemesinden dolayı ailem inanılmaz bir korku içine düştü” dedi ama Ernst hayatta kalmış ve bulabildiği tüm kimya kitaplarını okumaya başladı, ilk önce ev kütüphanesinde pek güvenilir bilgi vermeyen 19.  yüzyıl bazı kitaplarını daha sonra oldukça kapsamlı olan şehir kütüphanesindeki kimya kitaplarını okudu. Kısa süre içinde besteci olmaktan ziyade Kimyager olmak istediğini bildi. “Kimyasal deneylerimin arkasındaki ve doğanın prosesinin ardındaki sırları anlamak istedim.”

Ernst liseyi bitirdikten sonra Zürih’teki ünlü İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünde (ETH Zürih) kimya öğrenmeye yüksek beklenti ve hevesle başladı. Fakat ETH Zürih’te üretildiği üzere 1950’lerin başında kimya koşulları nedeniyle hayal kırıklığına uğradı; öğrenciler, profesörlerin bile anlamadığı sayısız olguyu ezberlemek zorundaydılar.  Fizikokimya derslerinde çok fazla bilgi yoktu sadece klasik termodinamik ile sınırlıydı. Böylece Ernst istediği bilgiyi elde etmek için okumaya geri döndü. Genellikle S.Glasstone’ın “Fizikokimya Ders Kitabı” kitabını okudu. Bu kitaptan kuantum mekaniğinin temelleri, spektroskopi, istatiksel mekanik ve istatiksel termodinamiği öğrendi. Ernst 1957’de Kimya diplomasını, 1962’de ETH Zürih’ten fizikokimya doktorasını aldı.

Richard Robert Ernst

Ernst sonradan emekli olduğu İsviçre ETH Zürih’te fakülte hizmetine girdi. 1963-1968 yılları arasında Ernst, Kaliforniya’nın Palo Alto şehrinde bulunan Varian Corporation’da (Varian Şirketinde) Weston A. Anderson’la kimya araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1966’da Amerikalı bir meslektaşı ile birlikte çalışan Ernst, NMR tekniklerinin hassasiyetinin (şimdiye kadar yalnızca birkaç çekirdeğin analiziyle sınırlı olduğu), NMR spektroskopisinde geleneksel olarak kullanılan yavaş, geniş kapsamlı radyo dalgalarının kısa, yoğun darbelerle değiştirilmesiyle çarpıcı bir şekilde artabileceğini keşfetti. Onun keşfi az miktarda malzeme ile çok daha fazla hücre çekirdek türünü analiz etmeyi mümkün kıldı.

California’da olduğu sırada Pittsburgh’daki Mellon Enstitüsünde yapılan NMR spektroskopi toplantısına düzenli olarak katıldı. Yaptığı ilerlemeler hakkında sık sık konuştu. Hem de toplantıya dünyadaki bütün önemli NMR araştırmacıları katıldı. Okulunda öğretmek için 1968’de İsviçre’ye geri döndü. 1970’de profesör asistanı, 1976’da profesör olarak görev yaptı. NMR spektroskopi alanına ikinci büyük katkısı, 1971’de AMPERE yaz okulunda Jean Jeener tarafından ilk kez tanıtılan “iki boyutlu” NMR tekniğinin deneysel gösterimi idi. Çok boyutlu NMR daha önce NMR’a erişilebilenlerden daha büyük moleküllerin yüksek çözünürlüklü çalışmasını mümkün kıldı. Ernst’in geliştirmeleriyle bilim insanları organik ve inorganik bileşiklerin ve proteinler gibi biyolojik makromoleküllerin 3D yapısını belirleyebildi; biyolojik moleküller ile metal iyonları, su ve ilaçlar gibi diğer maddeler arasındaki etkileşimleri inceledi; kimyasal türlerin tanımlanması ve kimyasal reaksiyon değerlerini inceledi. Ernst ayrıca birçok icatla ilgiliydi ve alanında birçok farklı patent aldı.

Ernst, Bangladeş Bilim Akademisinin yabancı bir üyesidir. 1993 yılında Kraliyet Cemiyetinin Yabancı Üyesi (ForMemRS) seçildi. 1989’da Yale Üniversitesi tarafından John Gamble Kirkwood Madalyası ile ödüllendirildi. 1990’da AMPERE ödülü kazandı. 1991’de Wolf Kimya Ödülü’nü ABD’li bilim insanı Alexandre Pines ile paylaştı. Ernst’e “yüksek çözünürlüklü nükleer manyetik rezonans (NMR)spektroskopisinin metodolojisinin (yöntem bilimi) geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı” 1991’de Nobel Kimya ödülü verildi. Danimarka’da uzun süredir çalışan meslektaşı ve Nobel Komitesi üyesi Profesör Børge Bak, Ernst’in adaylığının güçlü savunucuydu.

Münih Teknik Üniversitesi’nden ve Zürih Üniveristesi’nden Fahri Doktora unvanlarına sahiptir.

Ernst, Dünya Bilgi Diyaloğu Bilim Kurulu üyesiydi. 1991’de Kolombiya Üniversitesi Louisa Gross Horwitz Ödülü’nü meslektaşı Kurt Wüthrich ile paylaştı. Ayrıca 2000 yılında Tadeus Reichstein Madalyası ve 2004’te Romanya Milli Madalyası ödülüne layık görüldü. Ernst Biliminin Hakkaniyet Artısının Sosyal Sorumluluk ile Denkliği (Ernst Science Plus Dharma Equals Social Responsibility) belgesel filmi 2009 Bel Air Film Festivalinde dünya prömiyerinde yer aldı. Belgesel film, Carlo Burton tarafından yapıldı ve film Ernst’in doğduğu İsviçre’de gerçekleşti.

Ernst, Tibet Budist sanatıyla son derece ilgileniyor ve bu konuda bilgiliydi. Resimlerde kullanılan pigmentlerin kimyasını öğrenmek için tahrip edici olmayan yöntemler üzerine çalıştı.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …