Humphry John Moule Bowen

Humphry John Moule Bowen

Kimyager Edmund Bowen’in oğlu Humphry Bowen İngiliz kimyager ve botanikçidir. 22 Haziran 1929’da Oxford’ta doğdu. Eğitimine Dragon School‘da başladı. Kazandığı burslar sayesinde Rugby School’da ve Magdalen College’da eğitimine devam etti. 1953 yılında doktora eğitimini başarıyla tamamlamış olduğu Oxford Üniversitesi tarafından  verilen Gibbs Prize‘ı, 1949’da almaya hak kazandı. Kimya dışında aktörlükle de ilgilendi ve hatta  Ronnie Barker ile birlikte bir filmde oynadı.

Doktora eğitiminden sonra kariyerine 1953 yılında Harwell’de Sir John Cockroft tarafından verilen ilk işiyle Atomic Energy Research Establishment (AERE)‘de başladı. Burada fiziksel kimya alanı altında Wantage Research Laboratory‘de çalıştı fakat daha sonra Harwell’s Medical Research Council‘e atandı. O sırada AERE tarafından sağlanan, küçük biyolojik maddelerin analizinde yararlanılan bir reaktörü kullanarak nötronların aktivasyonu üzerinde çalışıyordu. Böylece çeşitli analizlerin yapılmasında biyolojik organizmaların öldürülmesi gerekliliği kısmen de olsa ortadan kalkmış oldu.

İlk çalışmaları radyoizotoplar ve doğada az bulunan elementler üzerineydi. Güller ve karanfillerle ilgili de çok sayıda çalışma yaptı ve krizantemlerin sebep olduğu mutasyonları inceledi. 1956’da radyasyonun çevre üzerindeki etkilerini araştırmak üzere Avustralya’da yapılan İngiliz nükleer testlerinde görev aldı.

Az bulunan elementlerin ölçülmesi için gerekli olan çeşitli ekipmanların kalibrasyonunun önemli bir konu olduğunu savundu. Bunun üzerine kendi soy adını verdiği Bowen’s Kale‘i çözüm olarak ortaya attı. Bu madde şu anda Oxford Üniversitesi Museum of the History of Science’de tutulmaktadır.

Humphry John Moule Bowen

Resim 1: Bowen’s Kale

Peter Cawse ile birlikte çok sayıda bitki örtüsü yetiştirdi, bunları kurutup öğüterek kararlı ve homojen maddeler haline getirdi. Bu maddeler daha sonra dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara dağıtıldı.

1964 yılında Reading Üniversitesi Kimya Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak başladı. 1974’te analitik kimya alanında ders vermeye başladı. Reading Üniversitesi’nde ürünlerinin potansiyel kullanımıyla ilgili incelemelerini yapabilmek için Dunlop  başkanlık görevini üstlendi. 1967’de Torrey Canyon petrol felaketinde petrolün Manş Denizi’nden yayılmasını önlemek amacıyla köpük borularının kullanılabileceğini öne sürdü. Bu amaç doğrultusundaki çalışmalarını laboratuvarında öncelikle küçük bir kova içinde gerçekleştirdi. Bu fikri dalgalı denizler yüzünden başarıya ulaşamamış olsa da, bu çalışması kimyayı doğanın korunması amacı doğrultusunda kullanmasına önemli ölçüde katkı sağladı. Kimya alanında birçok kitap yazdı fakat bunlardan en ünlüsü 1966 ve 1976 yıllarında olmak üzere iki baskısı bulunan Trace Elements in Biochemistry‘dir.

1951’den beri Botanical Society of Britain and Ireland (BSBI)’in üyesidir.  Berkshire ve Dorset’teki bitki kayıtlarını tutan çeşitli ofislerde kayıt memuru olarak görev yaptı ve burada da bitkiler yetiştirdi. Emekli olduktan sonra hayatına  Winterborne Kingston’da devam etti. Flora of Oxfordshire  için  gereken botanik bilginin sağlanmasında büyük katkısı oldu. Yunanistan başta olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinde uzman bir botanik rehberi olarak görülür.

1970’lerde Reading Museum’a, Berkshire ve Oxfordshire’den büyük bir liken koleksiyonu bağışladı.

1988’de Reading Üniversitesi’nde Bowen Cup isimli bir ödül tanımladı ve bu ödül her sene Analitik Kimya’daki en başarılı öğrenciye verilmeye başlandı.

9 Ağustos 2001’de Dorset, İngiltere’de öldü.

645 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!