Roger David Kornberg

Roger David Kornberg

Hayatı

Amerikalı bir biyokimyager  olan ve şu anda Stanford Üniversitesi’nde yapısal biyoloji alanında profesörlük yapan Roger David Kornberg, 24 Nisan 1947’de St. Louis, Missouri’de doğdu. RNA’dan DNA’ya kopyalanan genetik bilgiyle ilgili yaptığı ve “Ökaryotik Transkripsiyonun Moleküler Temeli” adını verdiği çalışmasıyla 2006 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Ailesi de birer biyokimyager olan Roger D. Kornberg’in babası Arthur Kornberg de 1959 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görülmüştü. Kimya alanındaki eğitimine Harvard Üniversitesi’nde başladı ve 1967 yılında buradan mezun oldu. 1972 yılında Stanford Üniversitesi’nde Harden McConnell’le birlikte kimyasal fizik alanında çalıştı ve hücre zarlarındaki yağların yayınımlı hareketi ile ilgili projesiyle doktorasını tamamladı. Harvard Üniversitesi Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nda ve Biyokimya bölümünde  altı yılını geçirdikten sonra 1978 yılında Stanford Üniversitesi’ne profesör olarak döndü. Hebrew Üniversitesi’nde çalıştığı sırada kendisi gibi bir profesör olan Yahli Lorch ile evlendi ve bu evliliğinden üç çocukları oldu.

Çalışmaları 

Doktora sonrasında Aaron Klug ve Francis Crick ile birlikte çalıştı ve ökaryotik hücrelerin çekirdeğindeki kromozomal DNA’da bulunan temel bir protein olan nükleozomu keşfetti. Eşiyle birlikte bu çalışmasını ilerleterek transkiripsiyonu başlatan maddenin üzerindeki bir nükleozomun transkiripsiyonun başlamasını engellediğini keşfetti. Stanford’taki araştırma ekibiyle basit bir tek hücreli olan fırın mayası üzerinde transkiripsiyon sistemi geliştirmeyi başardı ve bu sayede transkripsiyon için gerekli olan birkaç düzine protein saflaştırılmış bir biçimde saklanmaya başlandı. Kornberg bu sistemi kullanarak Mediator olarak adlandırdıkları bir ek protein kompleksi sayesinde gen düzenleyici sinyallerin RNA polimeraz mekanizmasına aktarıldığını keşfetti. Böylece transkripsiyon sürecinin anlaşılmasında büyük bir adım atılmış oldu. Transkripsiyon süreciyle ilişkili biyokimyasal çalışmalarına devam ederken RNA polimerazın atomik yapısının ve ilgili protein bileşenlerinin görselleştirilmesi için gerekli olan yöntemlerin geliştirilmesine yaklaşık yirmi yılını verdi. Başlangıçta, yağ zarlarıyla ilgili yaptığı çalışmalardan edindiği tecrübeyle çift katmanlı yağlarda bulunan iki boyutlu protein kristallerinin oluşum tekniğini geliştirdi.  Bu 2D protein kristaller, elektron mikroskobu kullanılarak proteinlerin yapılarının  daha düşük çözünürlükteki görüntülerinin elde edilebilmesi için analiz edildi. Bunun sonucunda da Kornberg RNA polimerazın üç boyutlu yapısını atomik çözünürlükte çözmek için X-ışını kristalografisini kullanabildi. Son olarak, yardımcı proteinlerle ilgili olan RNA polimerazın yapısal görüntülerini saptamak için bu çalışmalarını genişletti. Bu sayede transkripsiyon olayının moleküler düzeyde nasıl işlediğinin gerçek bir resmini yarattı.

Cocrystal Discovery, ChromaDex Corporation, StemRad, Oplon ve Pacific Biosciences gibi bilimsel danışma kurullarrında başkanlık görevi yaptı. Aynı zamanda OphthaliX, Protalix BioTherepeutics, Can-Fite BioPharma ve Teva Pharmaceutical Industries şirketlerinin yöneticisidir.

Ödüller ve Onurlar

1981: Biyolojik Kimyada Eli Lilly Ödülü

1982: Passano Vakfı Passano Ödülü

1990: Ciba-Drew Ödülü

1997: Technion’dan Harvey Ödülü – İsrail Teknoloji Enstitüsü

2000: Gairdner Vakfı Uluslararası Ödülü

2001: Hoppe-Seyler Ödülü, Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Topluluğu, Almanya

2001: Kimyada Welch Ödülü

2002: ASBMB-Merck Ödülü

2002: Kanser Araştırmasında Pasarow Ödülü

2002: Grand Prix Charles-Leopold Mayer

2003: EMBO üyeliğine seçildi.

2003: Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nden Massry Ödülü

2005: General Motors Kanser Araştırma Vakfı’nın Alfred P. Sloan, Jr Ödülü

2006: Pittsburgh Üniversitesi’nden Dickson Ödülü

2006: Nobel Kimya Ödülü

2006:  Columbia Üniversitesi’nden Louisa Gross Horwitz Ödülü

2009: Foreign Member of the Royal Society’nin üyesi seçildi.

1.157 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!