Melvin Calvin

Melvin Calvin

Doğumu ve Ailesi

Melvin Ellis Calvin Amerika Birleşik Devletlerinin eyaleti olan  Minnesota’nın St Paul şehrinde 8 Nisan 1911 tarihinde doğdu. Calvin,  göçmen bir ailenin oğluydu.Babası Litvanya, Kalvaria’lıydı.Dolayısıyla göçmen bürosu  ona Calvin adını verdi. Calvin’in annesi ise o zamanlar Rusya’ya bağlı olan Gürcistanlıydı.

Eğitim ve Akademik Kariyeri

1931 yılında Michigan Kolejini’nin madencilik ve teknoloji bölümünden mezun oldu.1935 yılına gelindiğinde ise Calvin  Minnesota  Üniversite’sinde kimya doktorasını yaptı.1935 yılında doktorasının bitmesiyle yayınladığı “elektron ilgisi ve halojenler” teziyle bilim yaşantısı resmen başlamış oldu.1935-1937 yılları arasında Manchester Üniversitesi’nde 2 yıl süren akademik yıl geçirdi.Daha sonra California Üniversitesi’nde akademik kariyerine devam eden Calvin 1947 yılında profesör olmuştur.

Çalışmaları ve Nobel Ödülü Kazanması

Calvin 1946 yılında o zamanın büyük bir kimya ekibi olan Lawrence Radyasyon Laboratuvarında Direktörlük yapmıştır.Çalışmalarında fotosentez olayına yoğunlaşmıştır. bitkilerin yaşam süreci olan fotosentez , ışık enerjisi ve su-karbonhidrat dönüşümü çalışmalarında çok önemli yer almıştır.Yeşil tatlı su yosunlarından Chlorella üzerinde yaptığı çalışmada tepkime zincirinin belli bir yerinde tepkimenin gelişimini durdurarak karbondioksitteki karbon atomunun yerini işaretleyerek dönüşüm basamaklarını inceleyebileceğini düşünmüştür.Karbonun radyoaktif izotopu olan ve kendiliğinden ışın yayan karbon 14’ün yeri Geiger sayacıyla belirlenebildiğinden, böyle bir araştırmada en uygun yöntem 14C kullanmaktı.Calvin , radyoaktif karbon dioksit emmiş hücre özütlerini kâğıt kromatografisiyle inceleyerek, radyoaktif kar­bonlu glikoza varıncaya dek hangi ara bileşiklerin oluştuğunu gözlemiştir.Bu çalışma ışığında Calvin, karbon çeviriminin birbirini izleyen 3 tepkimeden olduğunu açıkladı bu birbirini izleyen tepkimelerin çevrimini tekrar baştan başlattığını gören Calvin bitkilerin ışıksız ortamda da fotosentez yapabilceğini kanıtladı.Bu çalışma  ona pek çok ulusal ödül kazandırmıştır.Calvin yaptığı bu çalışmayla ulusal ödüllerin dışında 1961 yılında Nobel Kimya Ödülü ve 1964 yılında Royal Society ödülünü de kazanmıştır.

Melvin Calvin

1971’de de Üniversitenin kimya profesörü oldu. Fotosenteze ilişkin çalışmaları dışında, yaşamının başlangıcındaki süreçler, ışınım kimyası ve organik kelat bileşikleri üzerinde de araştırmalarda bulunmuştur.

Sosyal Yaşantısı ve Ölümü

Melvin Calvin  Norveç göçmeni bir ailenin kızı olan Genevieve Jemtegaard  ile evlenmiştir ve bu evlilikten Elin ve Karole isimli iki kızı , Noel adında bir oğlu olmuştur.8 Ocak 1997 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Berkeley şehrinde ölmüştür.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …