Rolls-Royce Yeni Kompozit Tesisi Açıyor

Rolls Royce Yeni Kompozit Tesisi Açıyor

Rolls-Royce, jet motorları için kompozit fan kanatları ve fan kasaları yapmak üzere yeni bir tesis açmayı planlıyor.

Şirkete göre, kompozitlerin kullanılması bir jet motorundaki ağırlığı önemli ölçüde azaltarak yakıt tüketimini ve emisyonları azaltabilir.

Karbon fiber fan kanatları ve fan kasaları Rolls Royce UltraFan motor göstericinin bir parçası, yeni motor tasarımı ilk Trent motora kıyasla en az % 25 oranında yakıt tüketimini ve CO2’i azaltabilir, diyor şirket. Karbon fiber kompozitlerden yapılmış bir Rolls-Royce fan sistemi, uçak başına yaklaşık 700 kg, yedi yolcuya ve bagajına eşdeğer, tasarruf sağlayabilir.

Fan kanatları, reçine malzemesi ile önceden doldurulmuş karbon fiber malzeme katmanları oluşturan imalat teknikleri ile yapılır. Daha sonra ısı ve basınç uygulanır ve her bıçak erozyon direnci sağlayan ince bir titanyum ön kenarı ile bitirilir, diyor Rolls-Royce.

Yeni tesisin düşük enerji ve emisyon süreçleri kullanacağı ve otomatik üretim yöntemleri ve malzemeleri içereceği bildiriliyor. Rolls-Royce, 2030 yılına kadar operasyonlarında ve tesislerinde sıfır emisyon elde etme sözü verdiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: materialstoday.com

486 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!