Sürdürülebilir Kokular Yaratmak

Sürdürülebilir Kokular Yaratmak

Doğal aroma ve koku üreticileri, değişen iklim ve mahsul hastalıkları karşısında malzemelerini tedarik etmenin yeni bir yolunu buldu. Şirketler, fermente mikropları kullanarak koku ve aroma üretmek için biyoteknoloji firmalarıyla ortaklık kurmaya başladı. Uzmanlar bu yöntemin daha sürdürülebilir olduğunu açıkladılar. American Chemical Society’nin haftalık haber dergisi Chemical & Engineering News’deki yeni makale, endüstrinin yeni kokuları nasıl ürettiğini detaylandırdı.

Kıdemli işletme editörü Melody Bomgardner, narenciye ve vanilya gibi doğal koku ve aromaların mevcudiyeti azalsa da bunlara olan talebin arttığını belirtti. Son yıllarda aroma ve koku şirketleri, tedarik zincirlerini desteklemek ve sentetik bileşikler kullanmak zorunda kalmadan mevsimsel nedenler ve yetersiz hasat gibi sorunları önlemek amacıyla biyoteknoloji endüstrisi ile çalışmaya başladı. Fermantasyondan türetilen bileşenlerin, ABD ve Avrupa’da doğal içeriği ile tüketicilerin büyük ölçüde ilgisini çektiği gözlemlendi. Biyoteknoloji firmaları ve büyük kimya şirketleri, fermente ürün üretimlerini arttırırken aynı zamanda süreci daha verimli ve daha ucuz hale getirdi.

Bu ürünlerin ticari olarak uygulanabilir olmaları için, işlenmiş mikropların bitkilerde bulunandan çok daha yüksek bir konsantrasyonda koku molekülü yaymaları gerekir. Mikrobiyoloji mühendisleri, yeni bir aroma veya koku molekülü üretmek için hangi bitki genlerine ihtiyaç duyduklarını anladıklarında, bu yapının varyantlarını yapmanın nispeten kolay olduğunu belirttiler. Örneğin, şeftali gibi kokan γ-dekalakton, bir lakton prosesinden üretilebilen 20 meyvemsi ve yağlı molekülden sadece biridir.

Bu yeni koku molekülleri sert maden suları, çamaşır deterjanları ve doğal parfümler gibi birçok üründe kullanılabilir. Fermente moleküllerin bir başka avantajı, doğal olarak türetilmiş bileşenlerle elde edilmesi zor olan tat ve koku tutarlılığını sağlamasıdır. Günümüzde sürdürülebilirlik hem tüketiciler hem de üreticiler için bir gereklilik haline gelmiştir. Bu nedenle uzmanlar bu yöntemin çok yönlü ve uygun maliyetli bir çözüm olduğunu düşünüyorlar.

Kaynak: phys.org

630 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!