Rüzgar Enerjisi Endüstrisi için Kompozit Çözümler

Rüzgar Enerjisi Endüstrisi için Kompozit Çözümler

Dünya fosil yakıtların kullanımını sınırlamaya çalışırken, rüzgarın büyük ölçüde güvenilir bir kaynak haline gelmesi ile yenilenebilir enerjiye olan talep artıyor. Artan rüzgar enerjisi talebini karşılamak için üreticiler türbin verimini arttırıyor ve kanat tasarımlarını uyarlıyorlar.

2018’de Avrupa’nın rüzgar enerjisi yatırımları yenilenebilir enerjinin % 63’ünü oluştururken, bu oran 2017’de sadece % 52’ydi.

Burada, kompozit üreticisi Exel Composites’in Rüzgar Enerjisi Segmenti Sahibi Dag Kirschke, rüzgar enerjisi talebini ve kompozit malzemelerin neden güçlü ve verimli türbinler üretmenin cevabı olduğunu açıklıyor.

Talep Edilen Rüzgar

Temiz, uygun maliyetli ve sürdürülebilir olduğu için rüzgar enerjisine olan talep artıyor. Çevre ve iklim değişikliği endişeleri, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye olan ihtiyacı daha fazla arttırıyor. Bundan dolayı dünyada halihazırda enerji üretmek için kullanılan 340.000’den fazla sayısı ile rüzgar türbinleri çözümün önemli bir parçası oluyor. Örneğin, Çin dünyanın rüzgar enerjisi kapasitesinin üçte birinden fazlasından sorumludur ve 2015’te AB’den daha fazla rüzgar türbini kurarken, İskoçya 2018’de rüzgardan beş milyon eve eşdeğer elektrik üretecek kadar elektrik üretmiştir. Endüstri uzmanları, rüzgar enerjisi talebinin devam etmesi halinde, 2050 yılına kadar dünyanın elektrik ihtiyacının üçte birinin rüzgar enerjisi ile karşılanacağına inanıyor.

Günümüzde üreticiler, daha yüksek maliyet verimliliği ve daha fazla enerji üretebilecek artan güç çıkışı ile türbinlerde daha yüksek getiri elde etmek için sürekli baskıyla karşı karşıyadır. Bunu başarmak için üreticiler, daha fazla rüzgar yakalayan ve daha fazla enerji üreten daha uzun kanatlı türbinler yapıyorlar. Bununla birlikte, daha uzun bir kanat, verimli güç üretimine karşı artan ağırlık anlamına gelir. Daha uzun kanatlara sahip güçlü ve verimli bir türbini sürdürmek için üreticiler, geleneksel olarak kullanılan malzemelerden daha hafif ve daha güçlü malzemelere ihtiyaç duyarlar.

Kompozit Bir Çözüm

Bir türbin kanadının gücünün büyük bir kısmı, kanadın uzunluğunu çalıştıran bir destek direği veya spar başlığından gelir. Geleneksel olarak, spar başlıkları, metaller gibi diğer malzemelerden daha az ağırlığa sahip, gerekli mukavemet ve sertliği sağlayan cam elyaftan yapılmıştır. Yine de, daha uzun kanatlar için yapılan baskıyla, karbon elyaf, cam elyafa kıyasla daha hafif olduğu için kullanılır ve daha uzun kanatların daha fazla rüzgar enerjisi yakalamasını sağlar. Tipik olarak, her kanat üreticisi tasarımında karbonun en uygun çözüm haline geldiği noktayı belirler ve spar başlığı buna göre tasarlanır.

Exel Composites, rüzgar türbinlerinde kullanılan diğer birçok kompozit çözümün yanı sıra cam elyaf ve karbon elyaf spar kapakları da dahil olmak üzere kanatlar için kompozit çözümler tasarlamak, üretmek ve sunmak için türbin ve kanat üreticileriyle yakın bir şekilde çalışır. Tasarım deneyimimizi üretim teknolojisiyle birleştirerek, uygun bir çözüm önerisiyle türbin üreticilerinin daha verimli türbinler üretmelerine yardımcı oluyoruz.

Rüzgâr enerjisine yönelik artan talebi karşılamak için üreticilerin, maksimum miktarda enerji üretilmesini sağlamaya yardımcı olacak verimliliğe katkıda bulunan uzun ömürlü, yüksek performanslı kompozitlere yatırım yapması gerekiyor. Exel gibi bir kompozit üreticisi ile çalışmak, güçlü ve verimli bir türbin elde etmek için tasarım özelliklerinin kapsamlı bir şekilde gözden geçirileceği ve karşılanacağı anlamına gelir.

Kaynak: netcomposites.com

869 Kez Okundu

Cemre Şahin

1997 İstanbul doğumluyum. Lisans derecemi İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladım. Araştırma yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biriyim. Araştırmalarımı başka insanlarla da paylaşabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası oldum. Malzeme bilimi alanındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!