Sağım : Akrep Zehrini Çıkarmak için Yeni Bir Robot

Sağım Akrep Zehrini Çıkarmak için Yeni Bir Robot

Zehir çıkarmak için tasarlanmış yeni bir akrep sağım robotu geleneksel manuel yöntemin yerini alabilir. Akrep zehiri, immünosupresanlar, anti-sıtma ilaçları ve kanser araştırmaları gibi tıbbi uygulamalarda kullanılır, ancak ekstraksiyon işlemi potansiyel olarak hayati tehlike oluşturabilir. Ben M’sik Hassan II Üniversitesi’nden bir araştırmacılar ekibi ile robotu tasarlayan Bay Mouad Mkamel, “Bu robot, zehirli maddenin hızlı ve güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlıyor” dedi.

Akrep zehirinin ekstraksiyonu çok zor bir iştir ve genellikle en az iki deneyci alır “diyor Mkamel. “Potansiyel olarak ölümcül akrep sokmaları ve zehir çıkarmak için kullanılan uyarıcılardan gelen elektrik çarpmaları gibi sayısız risk var.”

Mr Mkamel ve ekip VES-4® cihazını hem laboratuvarda hem de alanda çalışan araştırmacılar için hafif ve kolayca taşınabilir bir robot olacak şekilde tasarladı. “Akvaryum zehrini hayvana zarar vermeden ve deneyciler için daha fazla güvenlik sağlamak için tasarlanmıştır,” diye açıklıyor Mr Mkamel.

Mevcut akrep sağım yöntemleri tehlikeli (elle elektriksel uyarı), güvenilmez (mekanik uyarı) veya hayvana zararlıdır (zehir bezinin delinmesi / abdominal çıkarma). Bu robot akrepler kuyruk sıkıştırarak ve daha sonra yakalanarak güvenli bir şekilde saklanan zehir damlacıklarını açığa çıkarmak için elektrikle uyararak üretmektedir. “VES4® uzaktan akrep zehirini rahatça kurtarmak için uzaktan kumandayla bir kişi tarafından kullanılabilir” diye ekliyor Mr Mkamel.

Robot, birden fazla akrep türü üzerinde test edildi ve farklı türler için belirli ayarları hatırlamak için programlanabilirken, LED ekranı kullanıcıların şu anda sağılan türlerin adlarını görüntülemelerine izin veriyor.

Kaynak : sciencedaily.com

6.846 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!