Savunma Sanayisine Şeffaf Zırh Üretecek

Savunma Sanayisine Şeffaf Zırh Üretecek

Eti Alüminyum, 1.1 milyar dolarlık yatırımla savunma sanayisinin şeffaf zırh yapımında kullandığı ‘alümina’ üretmeye başlıyor. Yeni yatırım 1000 kişilik istihdam yaratacak.

Cengiz Holding bünyesinde faaliyet gösteren Eti Alüminyum, ‘şeffaf zırh’ üretimi için düğmeye bastı.

Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Türk mühendislerinin imza attığı bu başarı sayesinde savaş gemileri, uçaklar, zırhlı araçlar ve füzelerde kullanılan ‘özel alümina’ sıkıntısı giderilecek” dedi. Arkan, “Fiyatı çok yüksek olan ve şeffaf zırh üretiminde kullanılan özel alüminayı üretebilen ülkeler, iç pazar ihtiyaçları ve strateji nedeniyle üretimin çok az bir kısmını ihraç ediyor. Planlanan 560 milyon dolarlık yatırımla toplam yatırım tutarı 1 milyar 100 milyon dolara ulaşacak. Eti Alüminyum sektöründe Avrupa’da ilk dört, dünyada ilk sekiz üretici arasına girecek” diye konuştu.

İthalata Dizgin

Arkan, “Yatırım tamamlandığında istihdamda 3 bin 100 kişiye ulaşacağız. Dolaylı istihdamla en az 15 bin kişiye iş imkanı sağlayacağız. 250 milyon dolarlık alüminyum ithalatının önüne geçiyoruz. Yeni yatırımla yılda 550 milyon dolarlık ithalatı önleyeceğiz” dedi.

Arkan, EtiAlu markalı ürünlerin ise sıcaklığa ve aşınmaya dayanıklı çimento üretiminde, mutfak ve yemek takımlarında, zırhlı askeri araçlarda, kurşun geçirmez camlar gibi sanayinin değişik alanlarında kullanılacağını sözlerine ekledi.

540 Milyon Dolar

Özelleştirmeden sonra 540 milyon dolar yatırım yaptıklarını anlatan Arkan, Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve 560 milyon dolarlık yatırımın kapısını açan kapasite artırımı ve özel alüminyum hidroksit ve alümina adlı ürünün Türk savunma sanayinde devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Arkan, iki stratejik ürünün bir kısmının ihraç edileceğini ifade etti.

Arkan, Eti Alüminyum’un Ar-Ge çalışmaları sonucu alevlenme geciktirici (özel ATH) ile kablo kompound ve özel kompozitlerin en önemli girdisini üretmeye başlamasıyla geçen yıl Avrupa’nın bu ürüne zam yapamadığını kaydetti. ATH’nin EtiFine markasıyla otomotiv, uçak ve tren sektöründe iç döşemelerin yanı sıra yanmaz halı üretiminde de kullanılacağını ifade eden Arkan, ATH’nin yanmaz askeri elbise üretiminde de kullanılabileceğini söyledi.

Kaynak : milliyet.com.tr

260 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!