Sharq Etilen Glikol ( EG) Tesisi, Suudi Arabistan

Sharq Etilen Glikol EG Tesisi Suudi Arabistan

2000 yılında , Sharq bir etilen glikol tesisi ve düşük yoğunluklu polietilen için darboğaz giderme tesisi inşa etti. Üretim kompleksi Suudi Arabistan’da Al-Jubail Endüstri Sitesi’nde konumlandı.

Etilen Glikol Tesisi ve Darboğaz Giderme Projesi

Sharq dünya çapındaki üçüncü etilen glikol ( EG) tesisini ve mevcut düşük yoğunluklu polietilen tesisinin darboğazını gidermek için yaptığı tesisin 1.25 milyar dolarlık inşaat programını tamamladı. Şirket, 1994’de biten önceki bir genişleme programını takip etti. Kapasite genişletme Sharq’ı dünyadaki en büyük Etilen Glikol ve Düşük Yoğunluklu Poli Etilen üreticilerinden biri konumuna getirdi.

Kapasite genişletme Sharq’ı dünyadaki en büyük Etilen Glikol ve Düşük Yoğunluklu Poli Etilen üreticilerinden biri konumuna getirdi.

Mühendislik, satın alma ve müteahhitlik sözleşmeleri her iki tesis için 1998’in ilk yarısında imzalandı. Projenin finansmanı konusunda 1999’un ilk yarısında anlaşıldı ve 2000 yılı süresince tamamlandı. Projenin toplam maliyeti 1.25 Milyar Dolar olarak hesaplandı.

Proje yıllık 450,000 ton/yıl Etilen Glikol ve 300,000 ton/yıl düşük yoğunluklu poli etilen ( LLDPE ) üretimini ek olarak getirdi. Etilen glikol tesisi üretim merkezinin üçüncü tesisidir.

En yeni Etilen glikol tesisi tesisin açmış olduğu ikinci tesis ile aynı şablonda olması düşünülüyor.

Sharq ikinci tesisini 1993 yılında Shell Kimyasal teknolojisi ile erken genişleme programının bir parçası olarak açtı. Tesis büyük ölçekli etilen glikol üretiminde yan ürün olarak elde ettiği Karbon Dioksidin temizlenmesi için yeni bir proses kullanıyor. Proses Eastman tesisindeki deneyiminin sonucu olarak Sabic tarafından geliştirildi.

Petrokemya Etilen Hammadde Besleme Stoğu

Polietilen üretimi için Etilen besleme stoğu , Petrokemya ile , bir diğer Sabic şirketi ile yapılan bir anlaşma ile sağlanıyor. Petrokemya yeni Eastman tesislerindeki üretim başlangıcı ile karşılaşmak için etilen kapasitesini genişletti.

Japon Dahili

Yeni EG tesisleri için sözleşme Şubat 1998’de Chiyoda Şirketi ile imzalandı ve düşük yoğunluklu darboğaz giderme anlaşması Mayıs 1998’de Mitsubishi Ağır Endüstriler Ltd Şti ile imzalandı. Projedeki Japon finansmanının en güçlü elemanı Jexim borçlanması ile, hemen hemen kesin olarak EPC Anlaşmalarını kazanmada Japon şirketlerine bir başlangıç verdi.

Tokyo – Mitsubishi Bankası Ltd ( BTM ) proje finansmanını ayarladı ve aynı zamanda finansal danışman olarak rol oynadı. Riyad Bankası ticari olanak ajanı idi ve Japon Endüstri Bankası alacaklılararası ajan ve yediemin / güvenlik ajanı idi.

Borçlanma proje maliyetinin % 70’ini karşıladı, kalan % 30 iç kaynakların fonları ile karşılandı. Her iki ülkeye verilen proje önemi ve kilit paydaş olarak Japon Konsorsiyumu ile , plan Jexim’e özel bir vurgu ile yapılandı. Jexim doğrudan bonolar içinde proje maliyetinin 750 milyon dolar kısmını sağladı.

Kalan 125 milyon dolar klüp tabanlı ticari bankalar grubu tarafından sağlandı . Payı olan bankalar Riyad Bankası ( 45 milyon dolar ) , Japon Endüstri Bankası ( 40 milyon dolar ) , Al Bank Al Saudi Al Fransi ( 30 milyon dolar ) ve BTM ( 10 milyon dolar ) idi.

Yeni Tesis

Üçüncü genişleme projesi 2,8 milyon ton Etilen , LLDPE ve HDPE kapasitesini eklemek için yer altından yapılıyor.

Eylül 2005’de SABIC KORE Mühendislik Şirketi Samsung ile mühendislik, tedarik ve inşaat olarak Jubail Endüstri Şehri’nde Sharq için yeni bir 700,000 ton /yıl Etilen Glikol tesisi için anlaştı. Bu 1985’deki ilk çalışmaya başlamasından beri Sharq’ın tesisinin üçüncü büyük genişleme projesinin bir parçasıdır.

Üçüncü genişleme projesi 2.8 milyon ton, Lineer Düşük Yoğunluklu Polietilen ve Yüksek Yoğunluklu Polietilen ve etilen kapasitesini tesise eklemek için yer altında yapılıyor. Daha önceki genişlemeler 1993 ve 2001 yılında meydana geldi. Yeni Etilen Glikol Kapasitesini genişletme projesinin tamamlanması 2008 ortalarına ayarlandı.

Sharq , aynı zamanda Eastman Petrochemical Şirketi olarak da bilinir, 1981 yılında kuruldu. Bu Suudi Temel Endüstriler Şirketi ( Sabic ) ve Suudi Petrokimyasal Geliştirme Şirketi ( SPDC , Mitsubishi Şirketi tarafından yönetilen Japon Konsorsiyum’u ) ortaklığıdır. Sharq aynı zamanda Mitsui ile ürünleri değiştirmek için ve Japonya’ya ihracat yapmak için bir anlaşma imzaladı. Sharq dünyanın tek en büyük Etilen Glikol Üretim Kompleksidir.

Kaynak : chemicals-technology.com

788 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!