Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yüksek Duyarlılıktaki Nanosensörler Felaketleri Önlüyor

Yüksek Duyarlılıktaki Nanosensörler Felaketleri Önlüyor

yuksek duyarliliktaki nanosensorler felaketleri onluyor - Yüksek Duyarlılıktaki Nanosensörler Felaketleri Önlüyor

Güvenlik kaynak sektöründe dünya çapında önemli bir sorun haline geldi. Araştırmacılar ekonomik, sağlam ve gerçek zamanlı izleme sistemi şart olduğunu söyledi ve bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yürüttüler. Dr. Dzung Dao, Profesör Nam-Trung Nguyen, Profesör Sima Dimitrijev  ve Alan Lacopi,  Avustralya Araştırma Konseyi Bağlantı Projesi bağışı olan  $403,000  çalışmaları arasında olan ‘Sert Çevre İçin Üstün Silikon Karbür NanosetSensörleri (SCANS)’ projesi için kullanacaklarını belirttiler.

GPT Microteknoloji ile ortaklaşa yürütülen, takım sistemlerin güvenliğini ve verimliliğini artırmak için ticari olacak t (TARAMA) silikon karbür (SiC) nanosensörler geliştirecektir.

Dr. Daoproje ; Mevcut tanı yönteminin eksiklikleri gidermesi, önemli ölçüde kaynak keşif ve taşımacılık sistemlerinin güvenilirliğini, güvenlik , üretkenlik ve verimliliği artırmak ile olacaktır.Madencilik, petrol ve gaz ve jeotermal endüstriler de dahil olmak üzere kaynak sektörü, Avustralya ekonomisinin itici güçlerinden biridir . Avustralya ekonomisini yaklaşık 50 milyar dolarlık kısmını tek başına petrol ve gaz çıkarma endüstrisinden kazanmaktadır. Ancak, petrol ve gaz dağıtım altyapısı hızla yaşlanmaktadır. İç korozyon ve mekanik zorlanma gaz ve petrol boru hatlarında sızıntılara neden olarak ,  ölüm, yaralanma ve çevre kirlilikleri gibi geri dönülemez hatalara yol açabilir. Bugüne kadar izleme ve kaza önleme amacıyla çok sayıda sensör teknolojisi kullanılmış ancak sensörlerin çoğu hantal veya boru hatlarındaki  jeotermal ve madencilik uygulamalarında bulunan yüksek sıcaklık ortamlarında uzun süre çalıştırmak için uygun olmayan silikon vb malzemelerden oluşuyor.

Araştırmacılar, yüksek  basınç, titreşim, akış hızı, gerinim ve manyetik sensörler için pseudo-Hall, Hall, piezoresistif ve termorezistif efektler de dahil olmak üzere tek kristal silikon-karpit ince filmlerde çok sayıda dönüştürücü etkileri keşfetti.Çalışmalarını 2004 ten buyana 26 etkili dergide yayınladı.Silikon karbür, silikona kıyasla, üstün mekanik mukavemet, kimyasal inertlik, termal dayanıklılık ve elektriksel kararlılığa sahiptir. Silikon karbür, 2018’de 1.8 milyar dolarlık küresel bir piyasa değerine sahip olacağı öngörülen güç elektroniği endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaynak : chemeurope.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com