Shell, Moerdijk Kimyasal Tesisinden Kaynaklanan Emisyonu Azaltmak için Yeni Endüstriyel Fırınlara Yatırım Yapıyor

Shell, Moerdijk Kimyasal Tesisinden Kaynaklanan Emisyonu Azaltmak için Yeni Endüstriyel Fırınlara Yatırım YapıyorShell, sera gazı emisyonlarını azaltacak bir hamleyle Hollanda’da Moerdijk petrokimyasal tesisindeki etilen buhar parçalayıcı fırınlarını değiştireceğini açıkladı.

Shell, tesisteki kapasiteyi düşürmeden on altı eski ünite yerine sekiz yeni fırın kuracak. Bu yatırım hem tesisin enerji tüketimini hem de tesisin işlevsel sera gazı salımlarını önemli ölçüde azaltıyor. Shell’in Moerdijk’deki tesisinde CO2 emisyon düşüşü senelik toplam % 10 civarındadır.

Parçalayıcı üniteler; insanların günlük hayatta kullandığı akıllı telefonlar, giyim, paketleme ve tıbbi malzeme son ürünlerinden yalıtım maddesi yapmak için ayrıca arabalardaki ve uçaklardaki hafif ağırlıklı parçalar için temel kimyasalları üretiyor. Yeni endüstriyel fırınlar, modüller halinde tesise sevk edilecek ve bu sayede iyileştirme projesi boyunca çalışmaya devam edecek. Çalışmanın 2025’de tamamlanması bekleniyor.

Shell’in küresel kimyasallar işinden sorumlu Başkan Yardımcısı Thomas Casparie : “Zorlu ekonomik zamanlarda bile yeniliğe yatırım yapmaya devam ediyoruz. Buharla parçalama; toplumun yaşamına, çalışmasına ve iklim değişikliğine karşılık vermesine yardımcı olan bir dizi son ürünlere dönüştürülen temel kimyasalları üretiyor.

Moerdijk’deki bu yatırım, kimyasal üretimimizden karbon emisyonlarının düşmesine ve Shell’in 2050’ye kadar veya daha yakın zamanda net-sıfır emisyon enerji işletme olma isteğine katkıda bulunuyor. Toplumla ayak uydurarak bu isteğimize ulaşmayı hedefliyoruz,” dedi.

Kaynak : hydrocarbonengineering.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kişisel Koruyucu Ekipman İçin En Etkili Polimerler Aranıyor

Fotoğraf: Parçacıların farklı malzeme tiplerine farklı olarak nasıl bağlandığını göstermek için floresan kullanma. Kredi: Morgan …