sivilastirilmis-dogal-gaz-gelecegin-gemi-yakitidir

Kıbrıs Cumhuriyeti Ulaştırma, Haberleşme ve Bayındırlık Bakanı Marios Demetriades, Sıvılaştırılmış Doğal Gazın (SDG) geleceğin gemi yakıtı olduğunu vurguladı.

Poseidon Med II’ Avrupa programları çerçevesinde Limasol`da gerçekleştirilen konferansa katılan “Kıbrıs Cumhuriyeti” Ulaştırma, Haberleşme ve Bayındırlık Bakanı Marios Demetriades, Sıvılaştırılmış Doğal Gazın (SDG) geleceğin gemi yakıtı olduğunu söyledi.

Konferansta konuşan Demetriades, AB tarafından, 2020 yılına kadar, çevre ve nakliye konusunda ortaya çok iddialı hedefler konulduğunu ve bu nedenle ticari gemilerin sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik edebilmeleri amacıyla limanlarda gerekli alt yapıların planlandığını dile getirdi.

Demetriades, “Bu önemli girişimin hayata geçirilebilmesi amacıyla Kıbrıs`ta gerekli alt yapıların en erken zamanda tamamlanmasını ümit ediyorum. Bu alan, ekonomik açıdan Kıbrıs`a çok şey verebilir. Her şeyden önce limanlarımız ticari açıdan daha da kalkınabilir” dedi.

Bu gelişmeler yeni iş alanlarının açılmasına yardımcı olacak mı, sorusuna Demetriades, “iş alanları fonlarla ya da işsizlere geçici iş sağlayacak projelerle değil, sadece kalkınmayla oluşturulabilir” yanıtı verdi.

Poseidon Med II, sıvılaştırılmış doğal gazın, Doğu Akdeniz’de daha yeşil bir geleceğe doğru yapılan deniz nakliyesi alanında, daha güvenilir, çevre dostu ve sürdürülebilir alternatif bir yakıt olarak daha geniş çapta kullanılması yönünde bir yol haritası oluşturmaktadır.

AB tarafından finanse edilen program, Yunanistan, İtalya ve Kıbrıs- olmak üzere üç ülkedeki altı Avrupa limanında (Pire, Patra, İraklio, İgoumenitsa, Limasol ve Venedik) ve SDG terminali Revithoussa`ya gerçekleştirilmektedir.

Kaynak : denizhaber.com.tr

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.
×
İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.