Ormanların karbon emilim kapasitesi belirleniyor

ormanlarin-karbon-emilim-kapasitesi-belirleniyor

“İklim Değişikliği ile Mücadelede Orman Karbon Standardı Uygulama Projesi” kapsamında Türkiye ormanlarının karbon emilim kapasitesi belirlenmeye başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi işbirliğinde yürütülen “İklim Değişikliği ile Mücadelede Orman Karbon Standardı Uygulama Projesi” kapsamında, Türkiye ormanlarının karbon emilim kapasitesi belirlenmeye başladı.

İngiltere Büyükelçiliği Refah Fonu’nca desteklenen proje, Türkiye Orman Karbonu Standardı’nın belirlenmesi, projelendirilmesi, aynı zamanda sürecin yönetimine dair bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasını amaçlıyor.

Karbon stokları 50 yıl için planlanacak

Proje kapsamında geliştirilen Orman Karbon Standardı uygulamaları, Orman Genel Müdürlüğünce belirlenen pilot bölge Atatürk Orman Çiftliği sınırları içindeki 3 farklı ağaçlandırma alanında başladı.

Bu bölgelerde yapılan arazi çalışmalarında, ağaçların biyokütle karbon stokları arazi ölçümleri ile desteklenerek hesaplanıyor. Karaçam ve mavi servi ağaçlandırma alanlarında yapılan arazi ölçümleri dahilinde ağaçların sayısı ve aralarındaki mesafeler belirleniyor, aynı zamanda her ağacın kabuklu hacimlerinin hesaplanabilmesi için boy ve çapları ölçülüyor.

Bu hesaplamalara göre, sertifikasyon süresince ağaçlandırma alanlarının karbon stokları, standarda uygun olarak 50 yıl için planlanacak ve proje süreci yönetilecek.

Ağaçlandırılan alanların ne kadar karbon emilimi yaptığı hesaplanabilecek

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, örnek uygulama sonunda orman alanlarındaki karbon sertifikasyon süreçlerinin nasıl yönetileceği ve değerlendirileceğinin belirleneceğini söyledi.

Bakan Eroğlu, “Bu projeyle, yaptığımız ağaçlandırmaların Türkiye ikliminde ne kadar karbon emilimi yaptığını hesaplayabilme kapasitesine ulaşacağız. Aynı zamanda hangi ağacın ne kadar karbon emilimi yaptığını da hesaplayabileceğiz.” dedi.

Kaynak : aa.com.tr

248 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!