Sivrisinek Isırmasını Engelleyen Kıyafet Geliştiriliyor

Sivrisinek Isırmasını Engelleyen Kıyafet Geliştiriliyor

Yaz aylarında insanları en çok rahatsız eden hayvanların başında gelen ve bir sürü bulaşıcı hastalığa sebebiyet veren sivrisinekler için yeni bir çözüm geliyor.

Sivrisinek ısırmasını engellemek için grafenle kaplı kıyafetlerle sinek ısırıkları için yeni bir metod geliştiren bilim adamları, bu durumun sıtma gibi bazı ölümcül hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre Çok güçlü bir malzeme olan grafen, kan emici böcekleri kendine çekerek böceklerin ısırmasına yol açan terdeki kimyasal sinyalleri engelliyor

Grafenin 2004’te keşfedilmesinden bu yana su filtrelerinden güneş enerjisine kadar pek çok alanda malzemelerin geliştirilmesi için ondan övgüyle bahsedildi. Bir atom kalınlığındaki malzemenin hem çelikten 200 kat daha güçlü hem bakırdan daha iletken hem de bir lastik gibi esnek olması grafene bu geniş kullanım alanını sağlıyor.

Bilim insanları şimdi de, bu aşırı ince malzemenin kan emici böcekleri kendine çekerek böceklerin ısırmasına yol açan terdeki kimyasal sinyalleri engellediğini söylüyor. Testler aynı zamanda bu malzemenin sivrisineklerin delip geçemeyeceği kadar güçlü olduğunu gösterdi.

Brown Üniversitesi’nden kıdemli yazar Profesör Robert Hurt, “Sivrisinekler dünya çapında en önemli hastalık taşıyıcı canlılardan biri ve sivrisinek ısırığının kimyasallar olmadan engellenmesi konusunda büyük bir ilgi mevcut. (…) Grafenle güçlendirilmiş kumaşları kullanarak zehirli kimyasalları engellemek için çalışıyorduk ve başka ne tür yaklaşımların faydalı olabileceğini düşünmeye başladık. Grafenin sivrisinek ısırıklarına karşı da bir koruma sağlayabileceğini düşündük” dedi.

Malzemeyi test etmek için katılımcılar kollarını sivrisinekle dolu bir kabın içine yerleştirdi. Araştırmacılar katılımcıların ciltleri çıplakken, tülbentle kaplıyken ve grafen oksit (GO) bir zarla kaplıyken maruz kaldıkları ısırık sayılarını karşılaştırdı.

Bilimsel yayın PNAS’ta yayımlanan makaleye göre, derinin çıplakken ya da tülbentle kaplı olduğu katılımcıların aksine GO zarı kullanan katılımcılar tek bir ısırık bile almadı.

Araştırmanın başyazarı, Brown Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Cintia Castilho, “Grafen sayesinde sivrisinekler deri yamasının üzerine dahi konmadı, umursuyor gibi görünmüyorlardı. (…) Grafenin delinme direnci nedeniyle ısırmaya karşı fiziksel bir engel olacağını varsayıyorduk fakat bu deneyleri gördüğümüzde grafenin sivrisineklerin orada birinin olduğunu hissetmesini engelleyen kimyasal bir bariyer de yarattığını düşünmeye başladık” dedi.

Araştırmacılar, grafen zarının dışına insan teri koyduğunda çıplak deride gözlendiği gibi kimyasal sinyaller, sivrisineklerin deri parçasına yönelmesini sağlıyordu. Bir diğer araştırma GO’nun yalnızca kuruyken ısırıklara dayanıklı olduğunu fakat suya doyduğunda artık işe yaramadığını göstermişti.

Araştırmacılar şimdi GO’yu ıslakken daha dayanıklı olacak şekilde istikrara kavuşturmak istiyor. Profesör Hurt, “Bir sonraki adım, derimizin hem hava almasını ve ısırmaya karşı korunmasını sağlayacak” dedi.

Şu ana kadar yaşamış tüm insanların neredeyse yarısının ölümünden sorumlu olan sivrisinekler, dünya üzerindeki en tehlikeli canlılardan biri olarak kabul ediliyor.

Küresel ısınmayla birlikte yaşam alanları artan sineklerin hastalıkları yaymasını önlemek gittikçe daha zorlayıcı bir hal alıyor.

Bu yılın başında araştırmacılar sivrisineklerin yaydığı dang humması, sarı humma ve Zika virüsü gibi hastalıkların dünya nüfusunun yarısı için tehdit oluşturduğunu ortaya koymuştu.

Sera gazı salımı mevcut hızla artmaya devam ederse, hazırlanan modeller 2050’ye kadar dünya nüfusunun yüzde 49’unun bu hastalık yayıcı türlerin bulunduğu yerlerde yaşayacağını öngörüyor.

Kaynak : milligazete.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

fosil-yakitli-plastiklere-alternatif-olarak-biyobazli-degisim

Fosil Yakıtlı Plastiklere Alternatif Olarak Biyobazlı Değişim

BPA(Bisphenol-A) , fosil yakıt kaynaklarından imal edilen organik bir bileşiktir. Endüstriyel bir kimyasal olan BPA …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: