Sodyum Benzoat

sodyum benzoat

Görünümü : Beyaz Toz
Kimyasal adı : E211, benzoate of soda
Kimyasal Formülü : NaC6H5CO2
Ambalaj Şekli : 25 kg. torbalarda.

Kullanım Alanları :
Sodyum benzoat, gıda sektöründe kullanıldığında antagonist etkisi (bulunduğu ortamdaki diğer maddelerin etkilerini yok etme özelliği) sayesinde bakterilerden ziyade küf ve mantara karşı çalışmaktadır. Potasyum sorbat ile antagonist etki göstermektedir. Bakterilerin de sodyum benzoata karşı duyarlılığı oldukça düşüktür. Sodyum benzoat gıda sektörüyle birlikte ilaç ve kozmetik sanayisinde de küf ve mantara karşı koruyucu olarak kullanılır.

Gıda sektöründe ayrıca gazlı içecekler ve benzeri meşrubatlarda, turşularda, ketçap ve benzeri soslarda, marmelat ve reçellerde, margarin, zeytin üretiminde, işlenmiş balık ürünlerinde ve şekerlemelerde yaygın olarak kullanılır. %0.1 – 0.2 aralığında kullanılmaktadır.

İçecek endüstrisinde %10-20 lik sulu çözeltilerinden faydalanılmaktadır.

Benzoik asitten elde edilen bir diğer tuz potasyum benzoat da sodyum benzoat gibi bir koruyucu katkı maddesidir. Potasyum benzoatın, sodyum benzoattan farkı, çözünürlük düşüklüğü ve aynı antimikrobiyel etkinin alınması için iki katı konsantrasyonda kullanımının gerekliliğidir.

Sodyum benzoatın koruyucu katkı maddeleri içindeki avantajı maliyet düşüklüğü ve lezzete herhangi bir etkisinin bulunmamasıdır. Dezavantaj olarak da dar bir pH aralığı içerisinde çalışması gösterilebilir ve bu özelliği yüzünden bazı gıdalarda ve özellikle meyve sularında istenmeyen lezzet oluşumu gözlenir. Fakat bu dezavantajı engellemek için potasyum benzoat ile düşük seviyede karışım uygulanır.

Kaynak : askimya.com

1.390 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!