Sosyal Mesafe Önlemleri Wuhan ve Şangay’da İşe Yaradı

Sosyal Mesafe Önlemleri Wuhan ve Şangay’da İşe YaradıFotoğraf: Zhang ve meslektaşları, salgın sırasında Çin’de uygulandığı şekli ile sosyal izolasyonun COVID-19’u kontrol etmek için tek başına yeterli olduğu sonucuna vardılar. (Rosario ‘Charo’ Gutierrez, ABD Hava Kuvvetleri).

Wuhan’dan 636, Şangay’dan 557 katılımcı ile yapılan bir anket verilerine göre sosyal mesafenin korunması, COVID-19’u kontrol altına almak için yeterli.

Hastalığın diğer ülkelerde de yayılması ile yaş, temas modelleri, sosyal mesafe, enfeksiyona yatkınlık ve COVID-19 dinamikleri arasındaki ilişki, belirsizliğini korumaktadır.

Bu soruları yanıtlamak için Fudan Üniversitesi’nden Dr. Hongjie Yu, Bruno Kessler Vakfı’ndan Dr. Marco Ajelli ve meslektaşları; Wuhan ve Şangay’da salgın öncesi ve sürecine yönelik anket sonuçları ile Hunan eyaletinde salgın yayılımı verilerini analiz etti.

Sonuçlar, Wuhan ve Şanghay’da ortalama bir insanın kişilerarası temaslarının, sosyal mesafe önlemleri alındıktan sonra günde 14 ve 20 kişiden Şubat ayı başlarında 2 kişiye 7-9 kat bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Verilere göre bu temasların %78 ila %94’ü evde, aile üyeleri arasında meydana geliyor.

Araştırmacılar, yakınlardaki Hunan eyaletindeki temas izleme verileriyle birlikte COVID-19 iletim dinamiklerinin matematiksel bir modelini oluşturmak için anket verilerini kullandılar.

Araştırmacılar, “Sonuçlarımız, sosyal mesafe tedbirlerinin ve günlük kişilerarası temaslarda ortaya çıkan düşüşün,  Wuhan ve Şanghay’da virüsün yayılma oranının epidemi seviyelerinin altına düşmesine neden olduğunu gösteriyor.” dedi.

Model sonuçları ayrıca Çin’de 15 yaşın altındaki çocukların 64 yaşın üzerindeki yaşlı insanlara oranla enfekte olma riskinin %40 olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, okulların kapanmasının Çin’de hastalığın yayılma oranını, genel vaka sayısını ve sağlık sistemi üzerindeki yükü azaltmada yardımcı olduğunu fakat bu gibi önlemlerin salgını bastırmak için yeterli olmayacağını da belirtti.

Verilerin konut sakinlerinin hanehalkı ile temaslarını kısıtlamanın gerekli olduğunu kanıtlar nitelikte olduğu da söylendi.

Çalışma Science dergisinde yayınlandı.

Kaynak: sci-news.com

Okumanızı Öneriyoruz

Makine Öğrenmesi Algoritması Kullanımıyla Virüslerin Hızlı Tespiti Gerçekleştirildi

Devam eden küresel pandemi, COVID-19’a neden olan patojen SARS-CoV-2 virüsünü teşhis edebilen ve onu diğer …