Süperkritik Karbondioksit Polimer Sentezlenmesi ve İşlenmesi

Süperkritik Karbondioksit Polimer Sentezlenmesi ve İşlenmesi

Karbondioksit, pek çok malzemenin işlenmesi ve sentezi için çok yünlü, temiz bir çözücüdür. Bu çalışma sıvı ve süperkritik CO2 kullanarak polimer sentezindeki son, ileri teknolojilere odaklanmaktadır. Tartışılan teknikler arasında homojen çözelti polimerizasyonu, çökelme polimerizasyonu, dispersiyon ve emilsiyon polimerizasyonu, bulk polikondenzasyonudur.

Gözenekli (geçirgen, porlu) polimerler ve polimer karışımlarının özellikleri de göz önünde bulundurulup CO2’ nin spesifik avantajları her durum için incelenmiştir.

CO2’ nin çözücü olarak polimer işlemek için kullanımı iyi tanımlanmış morfolojilere sahip polimerlerin oluşumuna özel önem verilerek, malzeme perspektifinden incelenmiştir.

Süperkritik akışkanlarla ilgili değişen çözücü mukavemeti, polimer fraksiyonlama ve polimer ekstraksiyonu gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Polimerik malzemelerin doyurulması ve heterojen modifikasyonu için plastikleşme işlemi kullanılmıştır.

Polimer partikül oluşumu, sprey kaplama ve mikrolitografi için CO2‘nin kullanılması basınçla indüklenen faz ayrılmasıyla beraber mikroselüler polimer köpüklerin oluşumu dikkate alınır.

Bu incelemenin amacı, CO2 fırsatlarının kullanımıyla uygun malzemeler için alternatif bir çözücü olabileceğini vurgulamaktır.

Süperkritik Karbondioksit Polimer Sentezlenmesi ve İşlenmesi

Fotoğraf :  a. saf bir bileşen için SCF bölgesini gösteren faz diyagramı

Kaynak : semanticscholar.org

Okumanızı Öneriyoruz

Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Virüse ve Bakterilere Karşı Gıda Takviyesi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: