Suudi Arabistan 50 Milyar Dolar ile Yenilenebilir Enerji Kaynaklarındaki Hedeflerini Açıkladı!

Enerji Bakanı Halid El-Falih, Suudi Arabistan ‘ın önümüzdeki birkaç hafta içinde 30 milyar dolardan 50 milyar dolara kadar maliyeti olan “büyük” bir yenilenebilir enerji programının ilk etabı için ihaleler düzenleneceğini söyledi.

Abu Dhabi’de düzenlediği bir enerji konferansında OPEC’in en büyük üreticisi 2023 yılına kadar başta güneş ve rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerjilerden yaklaşık 10 gigawatt üretmeyi planlıyor. İlk ihale, 400 megawatt rüzgar kapasitesi ve 300 megawatt güneş enerjisi için olacak. Sözleşme için teklif vermeyi planlayan Suudi enerji geliştiricisi Abdul Latif Jameel  Energy ‘nin CEO’su Roberto de Diego Arozamena’ya göre, ihale yaklaşık 700 milyon dolara mal olacak.

El-Falih yaptığı bir açıklamada, Suudi Arabistan’ın 2030 a kadar enerjinin %70 ‘ini doğal gazlardan, %30 ‘unu yenilenebilir ve diğer kaynaklardan üretmeyi planladıkladırını söyledi.

Krallık, petrol fiyatlarının düşmesinden sonra bütçe açıklarıyla mücadele eden ham petrol ihracatçıları arasında yaklaşık iki yıla kadar varili 50 dolara sabitlemiştir.  Başkan Yardımcısı Veliaht Prens Mohammed bin Salman’ın ekonomiyi ekonomideki ana satış kaynağı olan ham petrol satışlarından farklılaştırmak için Nisan ayında ilan ettiği daha geniş bir planın parçası olarak devlet gelirinin ana kaynağını daha fazla güneş enerjisi tesisi kurmak ve bir nükleer enerji endüstrisi geliştirmek olarak ilan etti.

Ülke, Suudi Aramco olarak bilinen devlete ait Suudi Arabistan Petrol Şirketi ile 2020 ‘e kadar 3.45 gigawatt yenilenebilir enerjiyi  hedef olarak belirlediğini açıkladı. 2023 ‘e kadar olan 10 gigawatt’lık hedefin sadece bir başlangıç olduğunu söyleyen El-Falih, 2050 için bir hedef veremeyeceğini de belirtti.

  • Nükleer Planlar

Diego Arozamena’nın  Abu Dhabi’de yaptığı bir röportajda, önümüzdeki yedi yıl için yenilenebilir enerjideki hedeflerin gerçekleştirilebilir olduğunu ve ihale sürecinin başlamasının Suudi Arabistan ‘ın hedeflerindeki ciddiyetin bir göstergesi olduğunu belirtti.

El-Falih, Suudi Arabistan ’ın  nükleer enerjide  2,8 gigawatt kapasitesiyle iki reaktör inşa etmeyi planladığını söyledi. Nükleer tesislerinin ön mühendislik ve tasarım aşamasında olduğunu belirtti.

Ülkenin aktif tek güneş enerjisi tesisi, Saudi Aramco’nun merkezindeki bir otoparkın üstünde 10 megawatt olan bir tesistir. Suudi Elekrik Şirketi, 100 megawattlık iki tesis için teklif almaktadır.

  • Gecikmeli Son Başvuru Tarihi

Suudi Arabistan ‘ın daha önce ham petrol fiyatları iki katıyken,  yenilenebilir enerji için uzun vadeli hedefleri  vardı. İlk tahmini güneş enerjisi programı, 2040 yılına kadar 41 gigawatt’lık enerji üretmek için 100 milyar doların üzerinde bir yatırımdı.

Ocak 2015’te hükümet,  kapasite hedefi  için oluşturulacak toplantının başvuru tarihini yaklaşık on yıl kadar ertelediğini ve bununla ilgili konunun değerlendirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Enel SPA Ceo’ su İtalyan Francesco Starace, geçerli Suudi güneş enerjisi  programının uygulanabilir olduğunu, yenilenebilir enerji projelerine ortak olmak istediklerini belirtti. Ceo Abu Dabi’de  yapılan röportajda, Suudi Arabistan  “temel kuralların iyi tanımlanmış olması şartıyla finansman çekmek konusunda herhangi bir problem yaşamıyor” dedi.

Kaynak : industryweek.com

660 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!