Tahılları ve İlaçları Paketlemenin En Etkili Yolu

Tahılları ve İlaçları Paketlemenin En Etkili Yolu

Bilim insanları İncil’de  de bahsedilen farmasötik ilaç ve tahılların etkin maddelerinin saklanması ile ilgili problemi şaşkına çeviren  şekilde çözmenin bir yolunu buldu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) öncü araştırmacı Dr Mohammad Saadatfar, bilginin kum üzerine gökdelenlerin yapılması, tahılların silolarda nasıl depolandığının anlaşılması veya uyuşturucuların nasıl paketlendiği ve vücuda nasıl ulaştığının incelenmesi problemin çözümü  için hayati olacağını söyledi.

Fizik ve Mühendislik Fakültesi  Dr Kumul Saadatfar, “Çılgın- kum dünyadaki en yaygın yapı malzemesinden biridir  ve ilaçlar genellikle hap formunda bulunur, ancak hububat ve hapların nasıl birleştiğini gerçekten anlamıyoruz” dedi.

Uluslararası  fizik ve matematik ekibi, yüksek çözünürlüklü  CT taramaları kullanarak düzensiz  küresel parçacıkların nasıl yerleştiğini ve kendilerini düzenlenmiş desenler haline getirdiğini ortaya koydu.

“Şimdi, tahılların düzensiz paketlenmesinden ardışık yapılara geçişi sağlayan mekanizmaları ortaya çıkardık” dedi Dr Saadatfar

En etkili paketleme,boşluklara atomların futbol topu gibi yerleştirildiği  yüzey merkezli kübik olarak bilinen çok düzenli bir modeldedir. “Sodyum ve tuz kristallerindeki klor atomları da bu şekilde düzenlendi. Bu şekilde düzenlendiğinde, alanlar arasında en azından boşluklar vardı, alanın yüzde 74’ünün biraz üzerinde yer aldı.” Dr Saadatfar dedi.

“Ancak, hızlı bir şekilde yerleştiğinde, küreler doğal olarak bu düzenlemeyi oluşturmaz, , rasgele kapalı ambalaj olarak bilinen bir düzenlemede en iyi ihtimalle sadece yüzde 64’e ulaşır ” dedi.

Çalışma ekibi  daha önce yüzde 64’lük ambalajın rasgele bir düzenleme olmadığını göstermişti. Aslında, küreler, beşli halka kendi kendine düzenlenmiş tetrahedral düzenine sıkı sıkıya tutma içine girme eğilimindedir.

Dr. Saadatfar, “Uzun zamandan beri, bilim insanları ambalaj kürelerinin daha etkin bir şekilde üretilmesinin doğal olarak imkansız olduğunu ve laboratuarda gözlemlenmesinin son derece zor olduğunu düşündüler. Çünkü mükemmel düzenlenmiş yapıya geçmek zor, doğal olarak gelişen ve mekanik olarak sağlam olan düzensiz kalıpları parçalamayı gerektiriyor. Bunun için doğru miktarda enerji eklemelisiniz – çok az enerji ile paketleme bozuk, çok fazla enerji ile kristal de oluşmayacaktır. Dr Saadatfar, daha sıkı bir paketleme düzenlemesine geçişin İncil’de belirtildiğini söyledi.Luka 6:38, ‘Baskın, sarsılmış ve üzerinde koşuşturmanın iyi bir önlemi kucağınıza dökülür’ diyor, çünkü kullandığınız ölçü ile sizin için ölçülecektir. ” Laboratuvarda kullandığımız tüm deney protokollerinden bahsediyor – basarak, sallayarak dökerek, “Dr. Saadatfar.

Ekip, 3D X-ışını mikroskop görüntülerini ve büyük ölçekli bilgisayar simülasyonlarını yorumlamak için homolojisi olarak bilinen nispeten yeni matematik alanını kullandı.Dr Saadatfar, farklı parçacık şekilleri için matematiğin çok daha karmaşık hale geldiğini söyledi.Dr. Saadatfar “Futbol topuna ya da  M&M’lere baktığınızda çok fazla iş var .Önümüzdeki birkaç yıl boyunca bölümümü M&M’ler ile birlikte tutacağım.” dedi.

Kaynak : chemeurope.com

189 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!