Egzersizin Düşük ve Yüksek Yoğunlukta Olması Beyin Fonksiyonlarını Farklı Etkiliyor

Egzersizin Düşük ve Yüksek Yoğunlukta Olması Beyin Fonksiyonlarını Farklı Etkiliyor

Fotoğraf : Düşük yoğunluklu egzersizden sonra, Rs-MRI, beyindeki bilişsel kontrol / dikkatle ilişkili ağların uyarıldığını, yüksek yoğunluklu egzersizden sonra ise duygularla ilişkili ağların daha aktif olduğunu ve yorgunluk / motor fonksiyonuyla ilgili ağların azaldığını gösterdi. Resim Bonn Üniversite Üniversitesi, Bonn, Almanya Radyoloji Bölümü’nden atfedilmiştir.

Yeni bir çalışma, ilk kez düşük ve yüksek egzersiz yoğunluklarının beyin fonksiyonlarını farklı şekilde etkilediğini göstermektedir.Araştırmacılar, beyin bağlantısı üzerine çalışmalara izin veren  ve müdahale içermeyen  bir teknik olanfonksiyonel manyetik rezonans(Rs-fMRI) görüntülemeyi kullanarak, düşük yoğunluklu egzersizin biliş kontrolü ve dikkat işleme ile ilgili beyin ağlarını tetiklediğini, yüksek yoğunluklu egzersizin ise öncelikle duygusal / duygu ile ilgili ağları işleyen bölgeyi aktive ettiğini keşfetti. Sonuçlar Brain Placticity’nin egzersiz ve bilişe ayrılan bölümünde  yayınlandı.

Baş araştırmacılardan olan Angelika Schmitt, “Fonksiyonel beyin görüntülemenin vücut-beyin etkileşimlerini çözmek için büyük bir etkisi olacağına inanıyoruz .Bu yeni yöntemler, doğrudan bir grup sporcunun beynine bakmamıza ve belki de daha da önemlisi, hareketsiz bir yaşamdan sağlıklı bir yaşam tarzına geçişle ilişkili beyin yapısında ve fonksiyonundaki dinamik değişiklikleri anlamamıza izin veriyor. “ dedi.

Yirmi beş erkek sporcu, artımlı bir koşu bandı testi kullanılarak bireysel değerlendirmelere tabi tutuldu. Ayrı günlerde 30 dakika boyunca düşük ve yüksek yoğunluklu egzersiz nöbetleri gerçekleştirdiler.  Egzersizden önce ve sonra, Rs-fMRI, spesifik davranış süreçlerine bağlı farklı beyin bölgelerinin fonksiyonel bağlantılarını incelemek için kullanıldı. Katılımcılar ayrıca egzersiz öncesi ve sonrası olumlu ve olumsuz ruh halini ölçmek için bir anket doldurmuşlardır.

Davranışsal veriler, her iki egzersiz yoğunluğundan sonra pozitif duygudurumda anlamlı bir artış gösterdi ve negatif ruh halinde anlamlı bir değişiklik yoktu. Rs-fMRI testlerinin sonuçları, düşük yoğunluklu egzersizin bilişsel işleme ve dikkat ile ilişkili ağlarda işlevsel bağlantının artmasına yol açtığını gösterdi. Yüksek yoğunluklu egzersiz ise duygusal, duygusal süreçlerle ilgili ağlarda işlevsel bağlanabilirliğin artmasına yol açmıştır. Yüksek yoğunluklu egzersiz, motor işleviyle ilişkili ağlarda işlevsel bağlantının azalmasına da neden oldu.

Araştırmacılar, egzersiz yoğunluğunun dinlenme halindeki beynin belirli fonksiyonel ağlar üzerindeki farklı etkilerini bildiren ilk çalışma olduğunu belirtmektedir. Bu alandaki gelecekteki araştırmalar, belirli nörolojik veya davranışsal modülasyonlar için ne tür egzersiz yoğunluğunun en uygun olduğuna dair nörobiyolojik kanıtların sağlanmasına yardımcı olacak. hastalarda destekleyici klinik uygulamaların veya beyin fonksiyonel plastisitesinin arttırılmasına yol açabilir. Hastalarda destekleyici klinik uygulamalara ya da beyin fonksiyonel esnekliğinin arttırılmasına yol açabilir.

Kaynak : neurosciencenews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kişisel Koruyucu Ekipman İçin En Etkili Polimerler Aranıyor

Fotoğraf: Parçacıların farklı malzeme tiplerine farklı olarak nasıl bağlandığını göstermek için floresan kullanma. Kredi: Morgan …