Bu telefon ekranı, 24 saat içinde kendini tamir edebiliyor

Araştırmacıların esneyebilen, kendini tamir edebilen telefon ekranı yaratmasıyla çizik ve kırılmış telefon camları artık geride kalabilir.Kaliforniya Üniversitesi, Riverside araştırmacıları kendini iyileştiren polimeri tasarlayarak çatlakların ve çiziklerin geri tamir olma olasılığının önünü açtılar.

Materyal orijinal boyutundan 50 katına kadar esneyebiliyor, bu da çiziklerin kalıcı olmak zorunda olmadığı anlamına geliyor. Tamamen çatladığında ise kendini eski haline 24 saat içinde geri dikebiliyor.

“Kendi kendini tamir eden materyal, iki parçaya yarıldığında, hiçbir şey olmamış gibi geri geliyor, aynı insan derisi gibi.” diyor tasarımın sahibi olan araştırmacı Chao Wang.

Bu kendini iyileştirme özelliği olan ilk materyal değil. Bazı telefonlar benzer teknolojilere sahip, LG G Flex bunun bir örneği. Ancak, Wang’ın bu araştırması, bu özelliğe sahip ilk elektriği ileten materyal olduğu için yenilikçi ve önemli; çünkü bu, materyalin “telefon ekranı” olarak kullanılabilmesi anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu teknoloji, önceki versiyonlarına göre nemli yerlerin de üstesinden daha iyi geliyor, diyor Wang.“Önceki kendini iyileştiren polimerler nem ile başa çıkamamıştı.” diyen Wang, “Nem, mekanik özellikleri değiştirebiliyor.” diye ekliyor.

Materyal, ekranlarda kullanılabileceği gibi, aynı zamanda bataryalarda da kullanılabilir. Wang aynı zamanda kendini yenileyen lityum-iyon bataryası geliştirerek yere düşen telefonların daha az zarar görmesi ve çabuk tamiri için uğraşıyor.

Wang’in tahminine göre, esneyebilen polimer ve iyonik tuzdan oluşturulan bu materyal, önümüzdeki 3 yıl içinde akıllı telefonların ekranlarına kullanılacak.

Bundan önce, araştırmacılar bu materyal sert koşullar altında özelliklerini yitirmemesi için geliştirmeler yapmayı umuyor. “Takımımla ben şu anda materyalin içindeki polimerin kovalent bağlarında ince ayarlar yaparak bu materyalleri gerçek hayat uygulamalarına hazırlamaya çalışıyor.” diyor Wang.

Kaynak : telegraph.co.uk

90 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!