akmib-den-mersin-adana-kimya-sektorunun-onunu-acacak-proje

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB), Mersin ve Adana’daki kimya sektörü firmalarının uluslararası rekabet gücünü artırabilmeleri amacıyla Ekonomi Bakanlığı tarafından 4 milyon dolara kadar destek verilecek UR-GE projesini hayata geçirecek.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nden (AKİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, AKMİB tarafından, kimya sektöründe yer alan şirketlerin yurt dışı pazarlarında etkinliğinin arttırılması ve uluslararası rekabet gücünün geliştirilebilmesi amacıyla bir UR-GE (uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi) projesi gerçekleştirilecek. AKMİB’in, kimya sektörü ihracatının desteklenmesi için yürüteceği projede, firmaların uluslararası rekabet güçlerinin geliştirilmesine yönelik ihtiyaç analizi, istihdam, eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve alım heyeti faaliyetlerine Ekonomi Bakanlığı tarafından 4 milyon dolara kadar destek verilecek.

Projeye katılan firmalar, AKMİB önderliğinde, ortak ihtiyaç analizi, ortak öğrenme (eğitim ve danışmanlık) ve ortak pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetleri yerine getirecek. AKMİB, proje maliyetlerinin yüzde 75’i Ekonomi Bakanlığı, yüzde 25’i ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanan UR-GE projesi kapsamında hayata geçireceği uygulama ile üyelerinin mevcut ihraç pazarlarına yenilerini ekleyebilmelerini ve ihracatlarını artırabilmelerini amaçlıyor.

Başvuru için en az 10 firmanın bir araya gelerek bir küme oluşturması gereken UR-GE projelerinin şu ana kadar kimya sektörüne yönelik olarak sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep illerinde uygulandığına dikkat çekilen AKİB açıklamasında, “İlk defa Mersin ve Adana’da kimya sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik gerçekleştirilecek proje, yeterli sayıda başvuru sağlandıktan sonra Ekonomi Bakanlığı onayına sunulacak” denildi.

Kaynak : haberler.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.