Terli çoraplar için akıllı sensörler

Esneyebilen ve ter ile çalışan laktat sensörleri artık ayaklarınızda çalışacak.

Joseph Wang ve Kaliforniya Üniversitesi’nden (ABD) arkadaşları, biyoyakıt hücresi cihazlarını doğrudan tekstiller üzerine uyguladılar. Bu kendi kendine çalışan sensörler, diyabet hastalarına ve kullanıcıların dayanıklılık ve zindeliklerini izlemelerine yardımcı oluyor ve ter içindeki glikoz ve laktat seviyelerini tespit edebiliyor.

Wang ve ekibi, esnek karbon nanotüp (carbon nanotube – CNT) bazlı mürekkeplerin kombinasyonunu ve benzersiz bir serpantin tasarımını kullanarak, giyilebilir enerji toplama cihazları ile sürekli gerilme ve bükülmeden kaynaklanan güç kaybı sorununu çözdü.

Sensör, bir akıllı telefon ile glikoz ve laktat seviyelerinin izlenmesini sağlayan kablosuz bir aygıta bağlanabilir. (Kaynak: Royal Society of Chemistry)*

Araştırmacılar, elastomer, ecoflex ve poliüretan katmanlarını, serpantin CNT elektrotlarına uyguladılar. Elastomer, ecoflex ve poliüretan doğrudan tekstil üzerine baskılanır. Buna göre, mürekkep bir örgülü ekran ve şablon kullanılarak malzemeye aktarılır. Anotun bir enzimin yüzeyine (glikoz oksidaz ya da laktat oksidaz) sabitlenmesiyle işlevselleştirilir ve kullanıcının terinde sırasıyla glukoz ve laktatın seviyeleri belirlenir. Metabolitlerin oksidasyonu sensöre güç verir, konsantrasyonları sinyal çıktısını belirler.

Wang ve ekibi, cihazı çorapları kullanarak test etti ve bu testler, sağlamlıklarını ve gelecek nesil akıllı kıyafetlerdeki potansiyel uygulamalarını doğruladı.

Kaynak : chemistryworld.com

Haberi Çeviren : Canan Kula

Üniversite : Hacetttepe Üniversitesi (Cranfield University Forensic Investigation Yüksek Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : canankula@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

499 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!