Karbonmonoksit Zehirlenmesi için Panzehir Mevcut mudur?

26 Ocak’ta Pensilvanya’daki Pittsburg Üniversitesi’ndeki iki biyomedikal bilim insanı olan Ling Wang ve Qinzi Xu bir çeker ocağa fare yerleştirerek, anestezi yaptılar ve onu manitörlere bağladılar. Wang çeker ocağı kapattı ve Xu da fareye %3 oranında karbonmonoksit(CO) vermek üzere 4,5 dakika için düğmeye bastı(hemen hemen bir çok insanı öldürebilecek yüksek bir konsantrasyon). Farenin kan basıncı hızlıca düştü ve kalp ritmi düzensizleşti. Sonra, laboratuarda geliştirdikleri bir molekülü damar yoluyla fareye enjekte etiler. Bir süre sonra farenin kan basıncı düşmeye başladı ve iyileşti. Bu bir ilkti. CO zehirlenmesi için bilinen bir panzehir yoktur. Makine, ısıtıcı ve ocaklar tarafından verilen, tatsız ve kokusuz gaz her yıl 50 000’den fazla Amerikalının acile gitmesine ve neredeyse 500 kişinin ölümüne sebep oluyor. Karbonmonoksit zehirlenmeleri en az iki yolla gerçekleşir: İlk olarak, kandaki hemoglobine sıkıca bağlanır ve vücuda oksijen alımını engeller. İkinci olarak, hücrenin etkin gücünü sağlayan mitekondrideki solunum işlemini engeller. İlgili en iyi doktorlar 50 yıldan uzun süredir zehirlenmelere karşı yüksek miktarda oksijen vererek tedavi geliştirmektedir.

“Hemoglobinden karbonmonoksiti kolayca koparabilir. Bu hayat kurtarıcı olabilir ve bu olağanüstü.”

New York Manhasset,Hosftro Okulu’nda bir doktor olan Lance Becker: “ İnsanlar hemoglobinden karbonmonoksiti ayırmak için bazı biyokimyasal denemelerde bulundu ama bu denemeler işe yaramadı. Bu nedenle biz uzun zamandır dosdoğru tedavi ediyoruz. “ dedi. “Yani daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü çalışabilir bir şey bulma fikri çok güzel. “

Bu hafta Science Translational Medicine, konusu olan nöroglobinin beyin ve retinada bulunduğunu, ve hücreleri zarar görmüş bağlayıcı oksijen ile nitrik oksitten koruduğunu açıkladı. Nöroglobin bir CO temizleyicisine dönüşür. Yoğun bakım doktoru olan Mark Gladwin liderliğindeki Pittsburgh araştırma takımı, normalde izole edilmiş nöroglobin molekülünün her zaman için karbonmonoksite sahip olduğu ve hemoglobinin yıkılmasından oluşan doğal bir yan ürün olduğu üzerine çalışıyordu. “ İyi bir şey olmadığı zaman bunu düşündüm çünkü hemoglobinden karbonmonoksiti ayırmak için ekstra bir deneysel adıma ihtiyacımız vardı.” Ama 2012 yılında çalışma arkadaşları karbonmonoksit zehrinin herhangi bir panzehiri olup olmadığını sorduğunda, bunun cevabının uzun süredir laboratuarda olduğunu fark etti.

Fareyle yapılan çalışmalarda ekip, nöroglobinin mutasyona uğramış bir halini tasarladı. Karbonmonoksit, hemoglobine 500 kat daha zayıf bağlanmıştı. CO taşıyan moleküller boşaltım sisteminde yer alan böbrek ile taşınmıştı. Grup raporunda “ Karbonmonoksidin ölümcül dozu 5 dakika boyunca verildiğinde, nöroglobin farelerin %87’sini kurtardı” olarak belirtildi.

Salt Lake şehrindeki Intermountain Sağlık Hizmeti’nde hastalarını yüksek basınçlı oksijen ile tedavi eden Doktor Lindell Weaver “ Hemoglobin olmadan sadece karbonmonoksiti yıkabilir. Bu etki olağanüstü” dedi.

Weaver dikkatli ancak CO aynı zamanda bir dizi immünolojik geçiş yolunu aktive ederek sinir ve kardiyovasküler sistemin zarar görmesine neden olmaktadır. Weaver “ Karbonmonoksitin uzun süreli etkisi sonucunda tedavisi zordur.Yani sadece onu yok etmek yeterli olamayacaktır. Ama hemen müdahale edilmesi hayat kurtarıcı olabilir” dedi.

Şimdi ise Gladwin’in takımı farelerdeki, daha büyük memelilerdeki ve sonundahastaardaki daha güvenli ve etkili olan nöroglobini keşfetmeyi planlıyor. Gladwin, U.S Yemek ve İlaç Kurumu’na karbonmonoksit zehirlenmesinin tedavisi için yapılan çalışmalara hız kazandıracağına dair söz verdi. CO zehirlenmesi ciddi ve giderilmesi gereken bir ihtiyaçtır.

Kaynak : sciencemag.org

Haberi Çeviren : Mine Emiral

Üniversite : Bursa Teknik Üniversitesi (Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : mineemiral04@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

741 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!