Termal Kamuflaj Sıcak ve Soğuğa Uyum Sağlıyor

Termal Kamuflaj Sıcak ve Soğuğa Uyum Sağlıyor

Fotoğraf : İnsan elinin yeni bir tür kamuflaj sayesinde termal kamerada görünmez hale getirmesi

Avcılar çevrelerine uyum sağlamak için kamuflaj kıyafetler giymektedirler fakat termal kamuflaj, yani çevrenin ısısıyla aynı ısıya sahip olma olayı çok daha zor olmaktadır. ACS’nin Nano Letters dergisindeki rapora göre, araştırmacılar saniyeler içerisinde farklılaşan sıcaklıklarla, kendi termal görünümünü karıştırmak için yeniden yapılandırılabilen bir sistem geliştirmişlerdir.

En son teknoloji olan gece görüş cihazları termal görüntüleme temeline dayanmaktadır. Termal kameralar nesnenin yaydığı sıcaklığa bağlı olarak artan kızılötesi ışınımları belirlemektedir. İnsanlar ve diğer sıcak kanlı hayvanlar bir gece görüş cihazıyla doğrudan gözlemlendiğinde, soğuk arka plandan ayrışmaktadır. Bilim adamları daha önce çeşitler uygulamalar için termal kamuflaj geliştirmeye çalışmışlardır fakat düşük yanıt hızı, farklı sıcaklıklarda uyum zayıflığı ve rijit malzeme gereksinimi gibi problemlerle karşı karşıya gelmişlerdir. Coşkun Kocabaş ve arkadaşları hızlı, çabuk uyum sağlayan ve esnek bir malzeme geliştirmek istemişlerdir.

Araştırmacıların yeni kamuflaj sistemi grafen tabakalarından bir üst elektrot ve altın ile kaplanmış ısıya dayanıklı bir naylondan yapılmış bir alt elektrotu içermektedir. Elektrotlar arasına sıkıştırılmış membran, pozitif ve negatif yüklü iyonlar içeren iyonik bir sıvı ile ıslatılmaktadır. Küçük bir voltaj uygulandığı zaman, iyonlar grafen içerisine hareket ederek kamuflaj yüzeyinden kızılötesi ışınım emisyonunu azaltmaktadırlar. Oluşturulan sistem ince, hafif ve nesne etrafına kolayca bükülebilmektedir. Ekip, insan elinin termal olarak kamuflajlanabileceğini göstermiştir. Ayrıca cihazı hem daha sıcak hem daha soğuk ortamlarda, termal olarak çevresinden ayırt edilemez hale getirebilmektedirler. Araştırmacıların dediklerine göre sistem termal kamuflaj ve uydularda ayarlanabilir ısı kalkanları için yeni teknolojilere liderlik edebilir.

Yazarlar, Türkiye’den Avrupa Araştırma Konseyi ve Bilim Akademisi tarafından finanse edildiklerini kabul etmektedirler.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: