Tiziano Guardini Q-Nova Ekolojik İpliklerini Tercih Etti

Tiziano Guardini Q Nova Ekolojik İpliklerini Tercih Etti

Floransa’da yer alan Salvatore Ferragamo Müzesi, 12 Nisan 2019 tarihinde; doğal, geri dönüştürülmüş, sürdürülebilir ve yenilikçi malzemeler ile ortaya konmuş yeni deneyimlerin, kurucusu Salvatore Ferragamo’nun öncü kreasyonları ile birleştirildiği bir gerçek anlatı yolculuğuna ev sahipliği yaptı.

Salvatore Ferragamo ve Fondazione Ferragamo Müzesi Direktörü Stefania Ricci, C.L.A.S.S. kurucusu ve CEO’su Giusy Bettoni, Arabella S. Natalini, Sara Sozzani Maino ve Marina Spadafora tarafından tasarlanan eserlerin yer aldığı “Sürdürülebilir Düşünce Sergisi” sürdürülebilirlik kavramını kültür-sanat bakış açısı ile aktarıyor. Sergi 8 Mart 2020’ye kadar ziyaret edilebilecek.

Yeşil Elbise

Sergide yer alan aksesuar ve giysiler arasında, 2017 yılında Yeşil Halı Moda Ödülleri’ni kazanmış olan eco-tasarımcı Tiziano Guardini’nin de bir tasarımı bulunuyor. Tasarım, tamamen sürdürülebilir ekolojik ipliklerden üretilmiş, barış ipeği veya Gandhi ipeği olarak da bilinen zulümsüz ipek türünden oluşturulmuş uzun özel tasarım bir tuvalet. Bu kumaş türünde, içinde ipek böceği bulunan koza kaynatılmıyor. Onun yerine, tırtılın metamorfoz sonrası terk ettiği yarılmış kozalar toplanarak ipek üretiminde kullanılıyor.

Elbisede, kullanıcının her adımında dalgalanan, “eterik ve harikulade bir kadın” vizyonu yaratan dalgalar yaratmak amacı ile elle atılmış kaba kesimler bulunuyor. Kıyafetin üst bölümü, Iluna’da Fulgar’ın çevre dostu kumaşı olan Q-Nova ile üretilmiş teknik tül il tamamlanıyor. Bu teknik kumaş sadece, kimyasal değil mekanik yöntemlerle yenilenen hammaddelerden elde ediliyor.

Eco-tasarımcı Tiziano Guardini “Bana göre sürdürülebilirlik doğayla olan bağımızı yeniden keşfetmek anlamına geliyor. Çünkü biz gezegenimizin bir parçasıyız, sahibi değiliz. Bütün bunlar, yaşamın kutsallığını mutlak anlamda algılama yeteneğimizin bir parçası. ” diyor. ”Fulgar ile işbirliği yapmak ve gezegenimizle ve doğamızla bağlantıya öncelik vermek, bu çalışmaları Sürdürülebilir Düşünme Sergisi gibi erdemli sürdürülebilirlik inisiyatifleriyle sürekli yenileyebilmek benim için bir zevk”.

Q-Nova

 Higg Index’e katılmış olan Q-Nova 2017 yılında,giysinin tüm yaşam döngüsünün analiz edilmesi ile firmaların sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik performansının ölçülmesine imkan sağlayan  Sürdürülebilir Giysi Koalisyonu’nun (Sustainable Apparel Coalition – SAC) oluşturulmasında görev almıştı.

Fulgar, İtalyan Malı mükemmellik amacıyla kendini adadığı tekstil sektöründeki uluslararası lider konumunu, yeşil bir kurumsal program ve tüm yeşil ürünler portföyüyle güçlendirmektedir. Fulgar Pazarlama Direktörü Alan Garosi, “Tiziano ile işbirliğimizi burada, Sürdürülebilir Düşünce Sergisi’nde yenilemiş olmaktan heyecan duyuyoruz” diyor.

“Yeşil programımızı birkaç yıl önce başlattık ve Tiziano Guardini çevresel sürdürülebilir ve yüksek kalite ürünler geliştirmemiz için oldukça değerli bir ortak”.

Kaynak: innovationintextiles.com

554 Kez Okundu

Melike Oya Oral

İzmir’de 1988 yılında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nü bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Executive MBA programlarında yüksek lisanslarını tamamladı. Temel ilgi alanı malzeme bilimleri. 2012’den beri özel sektörde beyaz eşya, yapı malzemeleri ve tekstil sektörlerinde ArGe ve yeni ürün geliştirme bölümlerinde görev almakta. Hali hazırda Sun Tekstil ArGe Merkezi’nde çalışıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!