Trevor Asher Kletz

Trevor Asher Kletz

Rus kökenli göçmen bir aileye sahip olan Kletz, 1922 yılında  Darlington’da doğdu.

1944 yılında Kimya bölümünü bitirip aynı yıl ICI’ya katılan Kletz, Kingston Üniversitesi’ne ardından Chester’a ve daha sonra Liverpool Üniversitesi’ne gitti.

1959 yılında Trevor Denise ile evlendi ve evliliklerinden iki oğulları oldu.1980 yılında eşi Denise hayatını kaybetti.

Kimyasal Mühendislik Güvenliği konusunda üretken bir İngiliz yazar olan Kletz, başlangıçta ICI(Imperial Chemical Industries)’da araştırma kimyageri olarak görev aldı.Daha sonraları iso-oktan,aseton ve tar asitleri ile ilgilendi.

1968’de ilk Teknik Güvenlik Danışmanı olarak seçildi.

1978’de Loughborough Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Endüstri Profesörü olarak görev yaptı.

1982 yılında emekli olduğu zaman şirket içerisinde iletişim temelli bir emniyet kültürü kurdu ve böylece ikinci bir kariyerine başlayarak yazar ve konuşmacı olarak uluslararası alanda ün sahibi oldu.

Kitapların çoğu sanayideki insan ve teknik nedenlerle ilgili vaka incelemelerini oluşturmaktadır.

Kimya Mühendisleri Enstitüsünün ve Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsünün üyesiydi ve iki kurum tarafından madalya aldı.

Loughborough Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünde ve  Texas A&M Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak görev yaptı.

1997 yılında Endüstriyel Emniyet Hizmetleri için OBE’ye atandı.

Royal Academy of Engineering, Kimya Mühendisleri Enstitüsü, Royal Society of Chemistry ve American Institute of Chemical Engineers’ın üyesi olan Kletz, İş Güvenliği ve Sağlığı Kurumu ile Güvenlik ve Güvenilirlik Derneği’nin fahri üyesiydi.

2009’da Kimya Sanayi Topluluğu, Sağlık ve Güvenlik için Mond Ödülü’nü aldı ve Kimya Endüstrisinde ‘’Emniyetin Kurucu Babası’’ olarak dile getirildi.

“Proses Güvenliği” ile ilgili 11 kitabı ve 100’den fazla gözden geçirilmiş makalesi yayınlandı. Araştırmaları, sanayilerin büyük yangınlar, patlamalar ve kazaları önlemek için tesislerini inşa etme, işletme ve bakım yapma alanında bilgi sahibi olması konusunda oldukça etkili oldu.

Petrokimya, enerji üretimi ve ilaç gibi yüksek riskli endüstrilerde emniyet danışmanı olarak görev aldı.

8 yılını araştırma alanında, 16 yılını üretim yönetimi kısmında ve son 14 yılını Petrokimya alanında Güvenlik Danışmanı olarak geçirdi.

Proses Güvenliği ve Kayıp Önleme üzerine 10 kitap ve 300’ün üzerinde makale yazan Trevor Kletz, 31 Ekim 2013 yılında, 91 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bazı Yayınları:

1984-Doğal olan daha güvenli ve basit bitkiler üzerine notlar

1989-Kimya Mühendisliği Uygulamalarının Geliştirilmesi

1990-Emniyet ve Kayıp Önlemenin Kritik Yönleri

1991-Emniyet için Tesis Tasarımı

1993-Felaketten Dersler

1994-Kazalardan Öğrenme

1998-Proses Bitkileri

2001-Bir Mühendisin İnsan Haklarına Bakışı

2009-Yanlış Giden Ne? (Proses Fabrikalarının Felaketlerinin Vaka Analizleri ve Nasıl Önlenebileciği Konusunda 5.Baskı)

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …