Aaron Ciechanover

Aaron Ciechanover

Aaron Ciechanover  1 Ekim 1947 yılında İsrail’in Hayfa kentinde dünyaya gelmiştir. Babası hukukçu ve annesi de öğretmendir. Ciechanover bir kurutulmuş çiçek koleksiyonu kurmuştur. Biyolojide daha fazla deneyler yapmıştır. Daha sonra bir mikroskop sahibi ve ozmoz deneyleri yapmıştır. Ancak 11 yaşındayken annesi, 17 yaşındayken babası vefat etti. Hayfa şehrini teyzesiyle, tel Aviv şehrindeki abisi ile geçirdi. Birkaç yıl sonra lise eğitimini tamamladı.

Ciechanover, Kudüs İbrani Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başlamıştır. Ancak 4 yıl sonra, hastaları tedavi etmeye başlayınca yanlış seçim yaptığını düşünmüştür. Çünkü biyokimya ile ilgileniyordu ve bu dalda bir meslek sahibi olmak istemişti.. Bu nedenle hem tıp ile çalışırken, hem de biyokimya bölümüne başlamıştır. Birkaç yıl sonra biyokimya bölümünde yüksek lisansı da başarıyla bitirmiştir. Böylece hem biyolog hem de tıpçı olmuştur. Askere gidince orada doktor olmak zorunda kalmıştır. Askerliği bitince de doktorluktan vazgeçmiş ve biyokimya dalında bir bilim insanı olmaya karar vermiştir. İsrail Teknoloji Enstitüsü, Technion’a kayıt olmuştur. Orada yeniden öğrenim görmüştür. Bu kısa öğrenimden sonra da 2004 Nobel Kimya Ödülünü paylaşacağı Avram Hershko ile doktora çalışmalarına başlamıştır. Bu sırada Menucha adlı bir doktorla evlendi ve Tzachi adlı oğlu dünyaya gelmiştir.

Doktora çalışmaları bittikten sonra Ciechanover, Cambridge Üniversitesi’ne gitmiştir. Üniversitenin biyoloji bölümünde Profesör Harvey Lodish ile çalışmalara başlamıştır. Ciechanover artık “Profesör” ünvanını da almıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde kendisine gelen tüm iş tekliflerini reddetti ve ülkesi olan İsrail’e geri dönmüştür. Bundan sonra ise Avram Hershko ve ABD’deki Prof. Irwin Rose ile Ubikuitin Mekanizması üzerine çalışmışlar ve başarıya ulaşmışlardır. Ancak bilimsel çevrede bu buluşun kabul görmesi 10 yıl bulmuştur. Hücresel proteinler hakkında çalışmalara Avram Hershko ile başlamışlar. Bu çalışmaları daha da ilerlettiler ve protein yıkımı üzerine çalışmaya başlamışlar. Yakılan protein ve sentezlenen enerji sonrasında, protein artıklarını hücrenin ne yaptığını öğrenmek amacıyla çalışmışlar. Bunda bazı hastalıklara yeni umut olacak buluşlar yaptılar ve artıkları atan bir mekanizma da keşfedince 2004 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü Avram Hershko ile paylaşmışlar. Şimdi ise Ciechanover, öğrencilere ders veriyor ve bir akademisyen grubunun üyesi.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …