Xiaoliang Sunney Xie

Xiaoliang Sunney Xie

PKU’nun Profesörü Xiaoliang Sunney Xie, tek moleküllü biyoloji ve hassas tıpta yaptığı olağanüstü katkılarından dolayı 2017 Qiu Shi Üstün Bilim İnsanı Ödülüne layık görüldü. Profesör Xie PKU’nun Pekin Gelişmiş İnovasyon Merkezi (ICG), PKU BiyoDinamik Optik Görüntüleme Merkezi (BIOPIC) direktörü, ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi, ABD Ulusal Tıp Akademisi üyesi, Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyesi profesörüdür.

2017 Qiu Shi Ödülleri Sunum Töreni, 16 Eylül Fudan Üniversitesi’ndeki Guanghua binasında yapıldı. Qiu Shi Bilim ve Teknoloji Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mou Sing Cha, vakfın danışmanları Chen-Ning Franklin Yang ve Han Qide tarafından yapıldı. törene, aynı zamanda tüm akademik alanlardan tanınmış bilim adamları katıldı. Qiu Shi Ödülleri, Bay Chi-Ming Cha ve ailesi tarafından 1994 yılında Hong Kong’da 20 milyon dolar ile kurulan Qiu Shi Bilim ve Teknoloji Vakfı tarafından kuruldu. Qiu Shi ödülü, yılda bir bilimde seçkin başarılar ile Çinli bilim insanlarına verilmektedir.

2017 Qiu Shi Ödülleri inceleme komitesi, vakıf danışmanlık kurulu ve yürütme komitesi tarafından yapılan değerlendirmelerle, Üstün Bilim İnsanı Ödülü, Pekin Üniversitesi’nden Xiaoliang Sunney Xie ve Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Chen Shiyi’ye verildi. Üstün Bilimsel Araştırma Ekibi Ödülü, Çin Bilimler Akademisi Genetik ve Geliştirme Biyolojisi Enstitüsü’nden Prof. Li Jiayang’ın önderliğinde Pirinç Moleküler Genetiği’nin araştırma ekibine verildi. Buna ek olarak, on tanınmış genç bilim insanı Olağanüstü Genç Bilim Akademisi Ödülü aldı.

Profesör Xie, B.S. kimya alanında Pekin Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Dr. San Diego’daki California Üniversitesi’nden 1990 yılında doktora sonrası araştırma yaptı ve 1992’de PNNL’nin 1965’te kuruluşundan bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’nden (PRC) ilk bilim adamı olan Pacific Northwest National Laboratory’ye (PNNL) katıldı.1999’da, Harvard Üniversitesi’nde Kimya ve Kimya Biyolojisi Profesörü oldu. Reform ve açılmasının ardından Halk Cumhuriyeti’nden. Xie, 2009’dan bu yana Harvard Üniversitesi’ndeki Mallinckrodt Profesörü olarak ilk Çinli bilim adamı böyle bir onur kazandı.

Profesör Xie’nin verdiği sözler şöyledir: Xiaoliang Sunney Xie, tek moleküllü enzimoloji ve tek moleküllü biyofiziksel kimyanın kurucu bir babasıdır, CARS (tutarlı anti-Stokes Raman Saçılması) mikroskopi ve tek moleküllü genomolojinin öncüsü. Yaşam sürecini incelemek için tek moleküllü tek hücreli biyolojide önde gelen bilim adamı olmak için kimya ve fizik teknikleri benimsedi. Biyoteknolojideki yaratıcı araştırma çalışmaları ve yeniliği, biyolojideki birçok temel sorunun araştırma biçimini değiştirmiştir. Xie, özellikle hassas ilaç alanında klinik tıbbın temel araştırmalarına ve aktarımına seçkin katkılar da yapmıştır.

1998’de Xie’nin grubu, tek moleküllü enzimin katalitik döngüsünü ilk kez izlemek için floresan mikroskopu aldı ve bu da akademik alandaki tek moleküllü enzimolojide bir dönüm noktası olarak değerlendirildi. 1999’da, yepyeni bir araştırma alanı olan CARS (tutarlı anti-Stokes Raman Saçılması) mikroskopiyi geliştirdiler.

Xie’nin grubu, 2006 yılında canlı hücrelerdeki gerçek zamanlı protein üretimini ele geçirdi ve biyolojinin merkezi doğmasına nicel bir tanımlama yaptı. 2012’de tek moleküllü biyolojide bir atılım yaptılar ve quasilineer bir bütün genom amplifikasyon yöntemi ile çoklu tavlama ve döngü tabanlı yükseltme çevrimleri (MALBAC) teknolojisi geliştirdiler. Tıbbi alanda MLBAC teknolojisi, embriyoları implantasyondan önce taramak için in vitro fertilizasyonda kullanılabilir ve monogenik hastalıkları olan çiftlere sağlıklı yavru sahip olmalarına yardımcı olabilir.

Pekin Üniversitesi Üçüncü Hastanesi’ndeki Qiao Jie’nin grubu ve BIOPIC’deki Tang Fuchou’nun grubu ile işbirliği içinde, Pekin Üniversitesi, çoklu tavlama ve döngü tabanlı yükseltme çevrimleri (MALBAC) teknolojisi ile taranan ilk bebek Pekin Üniversitesi Üçüncü Hastanesi’nde 19 Eylül 2014’de doğdu , bu, Çin’in implantasyon öncesi tarama teknolojisinin önde gelen statüsünü oluşturdu. Şimdiye kadar, monogenetik hastalıkları olan yüzlerce Çin ailesi MALBAC teknolojisinden yararlanmış ve bir sonraki kuşağa hastalık geçişini başarıyla önlemiştir.

Profesör Xie, 2008’den itibaren Pekin Üniversitesi’nde yarı zamanlı bir öğretmen olarak çalışmaktadır. Xie, 2010 yılında Pekin Üniversitesi’ndeki BiyoDinamik Optik Görüntüleme Merkezi’ni (BIOPIC) teklif etti ve yıllarca çabalardan sonra dünyaca ünlü teknoloji odaklı bir biyomedikal araştırma merkezi haline geldi. 2016 yılında, Pekin belediyesi, genomik alanında hassas ilaçların geliştirilmesini teşvik etmek için Xie’yi, Pekin Genomik Gelişmiş Yenilik Merkezi (ICG) kurmak üzere atadı ve destekledi.

Xiaoliang Sunney Xie, Pekin Üniversitesinde yalnızca önde gelen temel bilimsel araştırmalar yapma şansına sahip olmadığını, hem yurt içinde hem de yurt dışında. daha çok şans eseri ileri teknolojiden klinik tıp alanına geçiş imkânı bulabileceğini ve insan sağlığını geliştirmeye katkıda bulunabileceğini söyledi.

Xiaoliang Sunney Xie, Qiu Shi vakfının verdiği demeçlerde belirtildiği üzere, yıllar boyunca çok çalışıyor ve disiplinlerin sınırlarını aşmak için cesareti var. Onun çalışma fizikokimya, biyofizik, biyokimya, moleküler biyoloji, genomik ve klinik tıp dahil olmak üzere geniş bir yelpazeyi kapsar. O büyük Çinli bilim adamını özetliyor.

468 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!