Tüketiciler İçeceğini Cam Ambalajda İstiyor

Şişecam Cam Ambalaj araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 65’i restoran ve kafelerde içeceğini cam ambalajda istiyor.

Şişecam Cam Ambalaj, araştırma şirketi GFK Türkiye iş birliğiyle restoran, kafe gibi yerinde tüketim noktalarının, cam ambalajlı içeceklere yönelik bakış açılarını belirlemek üzere bir araştırma gerçekleştirdi.

Şirket açıklamasına göre, ambalaj tercih eğilimlerinin belirlenmesi hedeflenen araştırma kapsamında, İstanbul’da 150 yerinde tüketim noktasında yönetici pozisyonundaki kişilerle görüşüldüğü, araştırma sonucunda, içecekler için en sağlıklı ve güvenli ambalaj malzemesinin cam olduğu belirtildi.

Açıklamada, cam ambalajlı içecek tercihinin birinci nedeninin sağlık olduğunun bildirildiği araştırmaya göre, tüketicinin piyasada bulunan cam ambalajlı içeceklerden memnuniyet oranının yüzde 95 seviyesinde olduğunun belirlendiği bildirildi.

Araştırmaya göre, restoran ve kafe gibi yerlerde tüketicilerin yüzde 65’i cam ambalajda talep ettiği içeceği bulamadığında, yerine ambalaj tercihini değiştirmeden farklı bir içecek kategorisini tercih ediyor. Ayrıca araştırma, cam şişede talep edilme açısından kolalı içeceklerin ilk sırada yer aldığını da gösterdi.

Yerinde tüketim noktalarında içeceklerin cam ambalajda servis edilme nedenlerine bakıldığında, tüketici taleplerinin bu yönde olması ve cam ambalajın daha sağlıklı bulunmasının ön plana çıktığının belirtildiği açıklamada, cam şişedeki içeceklerle ilgili geliştirilmesi istenen özelliklere bakıldığında cam şişelerin daha büyük hacimli, daha albenili ve depozitolu olmasının beklendiği bildirildi.

İşletmelerin yüzde 47’si cam atığını geri dönüşüme gönderiyor

Araştırmada ambalaj değerlendirme kategorisinde, cam ambalaj “sağlık, hijyenik ve temiz” olarak ifade edilirken, cam ambalajın “ödenen paraya değer ve kaliteli” olduğu da düşünülüyor. Araştırma, cam atıkların geri dönüşüme gönderilme konusunda işletmelerin duyarlılığının yüksek olmadığını gösterdi. Cam atıklarını çöpe atarak, değerlendirmediğini belirtenlerin oranı yüzde 43 olurken geri dönüşüme gönderen işletmelerin oranı ise yüzde 47 olarak göze çarpıyor.

Kaynak : ulusalpost.com

584 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!