Tüm Kanserler İçin Onaylanan Yeni İlaç!

Tüm Kanserler İçin Onaylanan Yeni İlaç!

Keytruda (pembrolizumab), vücudun kanser kaynaklı olmasına bakılmaksızın, belirli bir genetik biyolojik işareti olan herhangi bir kanseri tedavi etmek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır.

Hematoloji ve Onkoloji Ofisi müdürü Dr. Richard Pazdur bu durumu , “Kanser topluluğu için önemli bir ilk” dedi. “Bugüne kadar FDA (U.S. Food and Drug Administration / Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) , akciğer veya göğüs kanseri gibi kanserin vücuda girdiği yere dayalı kanser tedavilerini onayladı. Şimdi, tümörün orijinal yerini dikkate almadan bir tümörün biyolojik belirteçine dayalı bir ilacı onayladık.” diye ekledi.

Ajansın Salı günü bir haber bülteninde açıkladığı gibi, bu yeni ilacın hedeflediği kanserler “mikrosatellit istikrarsızlığı yüksek” (MSI-H) veya “uyumsuz durum eksikliği” (dMMR) sağlayacak genetik bir özelliğe sahip.

FDA ,MSI-H / dMMR tümörleri sıklıkla kolorektal, endometrial veya gastrointestinal kanserlerde bulunur “dedi. Kolorektal kanser yayılmış kişilerin yaklaşık yüzde 5’inde bu biyolojik belirteç var.

Bu tümörlerde görülen genetik anormallikler, hücrelerdeki DNA’nın doğru onarımını etkiler.

Keytruda, vücudun bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasına yardımcı olan bazı proteinlerin etkisini engellemek için tasarlandı.

FDA’ ya göre Keytruda’yı klinik araştırmalarda kullanan böyle bir tümörü olan 149 kişiden yaklaşık yüzde 40’ında tam veya kısmi bir telakiye düştü. Ve bu hastaların yüzde 78’i için, ilacın etkileri altı ay veya daha fazla sürdü.

En yaygın yan etkiler arasında yorgunluk, kaşıntılı cilt, ishal, iştah kaybı, kızarıklık, ateş, öksürük ve solunum güçlüğü sayılabilir.

Ajans, ağır veya hayatı tehdit eden alerjik benzeri aşırı duyarlılık reaksiyonlarına sahip kişilerin almayı bırakması gerektiğini söyledi. Hamileyken veya emziren kadınlar, gelişmekte olan bir fetusa veya yenidoğana zarar verebileceği için Keytruda’yı kullanmamalıdır.

2014 yılında ilk FDA onaylı Merck & Co’nın Keytruda, önceden melanom, küçük hücreli dışı akciğer kanseri, bazı baş ve boyun kanseri ve Hodgkin lenfoma tedavisinde onaylandı.

Kaynak : usnews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Mars’ta Oksijenin Kaynağı Yeraltındaki Taş Yatakları Olabilir

Yeni bir çalışmada test edilen bir teknoloji sayesinde, Mars’ta yüzey altında bulunan kayalardaki mineraller hidrojen …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com