Tüm metal aksesuarlarda nikelin kullanımı yasaklandı

tum metal aksesuarlarda nikelin kullanimi yasaklandi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çeşitli metal ve kimyasal bileşenlerin tüketici ürünlerinde kullanılmasına kısıtlama getirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, 2011 yılında yayımlanan ilgili tebliğle Türkiye’de ilk kez tekstil, kırtasiye, mobilya ve çocuk bakım ürünlerinde tehlikeli kimyasalların kullanımına kısıtlama getirildiği, 2013’te sözkonusu tebliğin yenilendiği anımsatıldı.

Açıklamada, Resmi Gazete’de 14 Ocak 2015’te yayımlanan “Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ” ile de yüksek oranda alerjiye neden olan nikelin, tüm metal aksesuarlarda, düğme, fermuar, perçin, takı ve saatlerde kısıtlandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, aynı ürün gruplarında ciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklara neden olan ve kanserojen etkiye sahip kadmiyum kimyasalına da kısıtlama getirildi.

Toksik etkiye sahip olan organostanik bileşikler de, bugüne kadar kimyasal denetime tabii tutulmamış olan tampon, hijyenik ped, göğüs pedi ve çocuk bezlerinde kısıtlandı. Söz konusu kimyasalın denetimi tekstil, deri ürünleri ve eldivenlerde de gerçekleştirilecek.

Kanserojen etkileri nedeniyle perflorooktan sülfanatların, kaplanmış tekstil ürünlerinde kullanılması yasaklandı.

Çevre kirliliğine neden olan nonil fenol ve nonil fenol etoksilatlar tekstil, deri ürünleri, kağıt ürünler ve deterjanlarda kısıtlandı.

Kanserojen etkiye sahip civa ve arsenik bileşenler, ahşap ürünlerde kullanılamayacak.

Kaynak : memurlar.net

814 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!