Türk Kimya Sektöründe Değişim Süreci

Türk Kimya Sektöründe Değişim Süreci

2000 yılından bu yana TKSD (Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarı ile sürdüren Timur Erk, başkanlığı Haluk Erceber’e devretti.

Görevi genç ve çalışkan bir başkana devretmekten gurur ve huzur duyduğunu ifade eden Timur Erk’e Türk kimya sanayisine yaptığı büyük katkılar ve liderlikten dolayı ödül takdim edildi.

Yeni dönemde başkanlık yapacak olan Haluk Erceber, “Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, bugün gerçekleştirdiği olağan genel gurul ile neden kalkınmada ‘En Öncelikli Sektör’ olduğunu bir kez daha ispatladı. Kimya sektörünün duayeni, 18 yıllık değerli başkanımız Timur Erk veda konuşmasını yaparak TKSD’deki değişim sürecini başlattı. Sayın Erk bundan sonra da onursal başkan olarak kimya sektörüne ve TKSD’ye hizmete devam edecektir” dedi.

Türk kimya sanayinin ölçek büyütmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Erceber, Çin ve Singapur örneklerini vererek, “25 yılda petrol ve doğalgazı olmayan ülkeler nitelikli kümelenmeler ve yüksek teknoloji içeren başarılı projelerle dünya lideri oldular. Türkiye’nin bulunduğu stratejik konum, yüksek iç tüketim ve sürdürülebilir enerji güvenliğine sahip enerji transit hub’ı ortasında bulunması sebebiyle uluslararası doğrudan yatırımcıların dikkatini çekerek cazibe oluşturması şarttır” dedi.

Erceber, “Devlet, Chemport Projesine milli öneme sahip bir proje olarak yaklaşmalı ve ‘Yerlileştirme’ politikasını da güçlendirmelidir. 2018 yılı, Kimya sektöründe ülkemizde yapılacak yeni büyük ölçekli ve yüksek teknoloji yatırımları için dönüm noktası olacaktır. 10 yılda 18 milyar USD yatırım ve 10 bin nitelikli istihdam ile 2017 yılında dış ticaret açığından yüzde 31 olan kimyasallar payını azaltma hedefi için konuşmaktan uygulamaya geçme ve dünyanın geri kalanına uzanma zamanıdır. Üyesi bulunduğumuz Avrupa Kimya Birliği CEFİC ile daha fazla yakın çalışarak projeler geliştireceğiz” dedi.

Kaynak : milliyet.com.tr

399 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!