Türk Plastik Sektörü PETKİM’e Tepkili

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, PETKİM’in, uyguladığı fiyat politikası ile sanayicinin gelişmesine ve büyümesine engel olduğunu söyledi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, plastik sektörünün ihtiyaç duyduğu hammaddenin iç piyasadaki tek üreticisi olan PETKİM’in uyguladığı fiyat politikasının sanayicinin daha fazla gelişmesine ve büyümesine engel olduğunu söyledi. GAPPLAST 2017 Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı’nın açılışında konuşan Konukoğlu, soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Avrupa’da İkinci

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen GAPPLAST 2017 Plastik, Ambalaj, Kimya Teknolojileri, Hammadde ve Ürünleri Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın açılışı için düzenlenen törende konuşan GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Türkiye’nin plastik sektöründe Avrupa’da 2’nci, dünyada ise 6’ncı sırada yer aldığını söyledi. Sektörde dünya genelinde yüzde 4 payı olan Türkiye’nin daha etkin olabilmesi için yanı başında bulunan petrol olanaklarını iyi kullanarak büyük bir rafineri ve kraking tesisini kurması gerektiğini kaydeden Konukoğlu, bu konuda daha önce Adana-Yumurtalık bölgesinde bir tesisin kurulmasını gündeme getirdiklerini anımsattı. Plastik sektörünün çok az ihracat yaptığını kaydeden Konukoğlu şunları söyledi:

Çözüm Bulunmalı

“Plastik sektörü olarak çok az ihracat yapıyoruz. Ama ithalatta neredeyse 1. sıradayız. Çünkü hammaddemizin hepsini ithal ediyoruz. Ülkemizde hammaddeyi üreten sadece PETKİM var. PETKİM istediği şekilde fiyat uyguluyor. Rekabet Kurumu’na şikayet etmemize rağmen bir şey değişmedi. PETKİM istediği ürüne damping uygulatabiliyor ve sanayicinin daha fazla gelişmesine engel olabiliyor. Buna bir an önce çözüm bulunmalıdır”.

Kaynak : sabah.com.tr

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.