Türkmenistan’da Polimer Fabrikası Açıldı

Türkmenistan’da Polimer Fabrikası Açıldı

Son teknolojilerin uygulandığı komplekste üretilen polimer sanayi ürünleri dünya pazarlarına ihraç edilecek.

Hazar Denizi’nin kıyısında bulunan Türkmenbaşı – Kıyanlı bölgesinde kurulan dev Polimer tesisi, Devlet Başkanı Gurbanbuli Berdimuhamedov’un katıldığı törenle hizmete girdi.

Faaliyete geçirilen tesis, yılda 5 milyar metreküp doğalgazı yeniden işleyerek, 386 bin ton yüksek yoğunluklu polietilen ve 81 bin ton polipropilen üretme kapasitesine sahip bulunuyor. Komplekste Ayrıca 4.5 milyar metreküp doğalgaz yeniden kullanıma verilebiliyor.

Hammaddesi doğalgaz olan polimer fabrikası projesi, devlete ait Turkmengaz ve Güney Koreli şirketler LG International Corporasyonu tarafından hayata geçirildi. 3.4 milyar ABD dolarına mal olan tesis, polimer sanayii ürünlerinin dünya piyasalarındaki talebine arzda bulunarak Türkmenistan’ın ihracat potansiyelini arttıracak.

Yeni üretim tesisinin sahip olduğu çevre güvenliği ve verimlik kriterleri, uluslararsı kuruluşların verdiği sertifikalarla tescillendi. Açılış töreninde ABD Çevre Sağlığı Vakfı Kıdemli Danışmanı Robert Dubois Morris tarafından “Çevre Temizliği Sertifikası”, Paul Scherrer Enstitüsü İsviçre Enerji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Urs Weidmann tarafından“Stabilite ve Verimlilik belgesi” verildi. Julius Kukh Alman Enstitüsü Agronomik ve Bahçıvanlık Bilimleri Doktoru – Margit Olle ise tesisler için “İnovasyon ve Teknoloji belgesi” verdi.

Ödül ve verilen sertifikalar için konuklara teşekkür eden Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, sözkonusu sertifikaları, Türkmenistan’ın yüksek uluslararası notunun bir işareti olarak algıladığını ve her türlü tesisin inşasında yenilikçi teknolojilerin kullanımındaki başarısının fark edildiğini kaydetti.

Açılış töreninden sonra kompleksin etrafında yeşil kuşak oluşturan ağaçlandırma çalışmasını başlatan Devlet Başkanı ve konuklar ağaç dikti.

Kaynak : trtavaz.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Potansiyel Tıbbi Uygulamalar için Geliştirilmiş Küçük Şekil Değiştiren Polimerler

Fotoğraf : CC0 Herkese Açık Alan Caltech’teki mühendisler, ısıya bağlı olarak “şekil hafızası” özelliklerine sahip …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: