Yeni Malzeme Rus Askeri Kasklarını Görünmez Yapıyor

Yeni Malzeme Rus Askeri Kasklarını Görünmez Yapıyor

Rostec başkanı Sergei Chemezov’un açıklamasına göre, Rus askeri sanayi kuruluşu Rostec tarafından tasarlanan yeni tekstil malzemesi asker ve askeri teçhizatı maskelemek için kullanılabilecek.

Chemezov’a göre, geliştirilen bu yeni malzeme bukalemun benzeri özelliklere sahip ve ortamın rengine uyum sağlayabiliyor. Şirket, bu yeni gelişmenin ilk aşamada Rus ordusunun ihtiyaçları için kullanılacağını, ilerleyen zamanlarda da bir dizi başka uygulamaya genişletilerek önemli sonuçlar elde edileceğini belirtiyor.

Bu yeni tekstil malzemesinin geliştirilmesinin toplam maliyeti açıklanmamakla beraber, Rostec’e yakın kaynaklar 100-150 milyon ABD Doları aralığında olabileceğini belirtiyor.

Önde gelen Rus elektronik üreticilerinden RosElectronics ile Rus askeri ve MVD Internal Troops nın en büyük silah tasarımcısı ve üreticisi olan TsNIITOCHMASH, bu yeni malzemenin tasarımında yer aldı. Proje ayrıca önde gelen bazı teknik tekstil ve dokusuz yüzey üreticilerini de içeriyordu.

Sergei Chemezov “Son yıllarda Rus askeri ve savunma kompleksinin yenilikçi tekstil materyalleri talebi önemli ölçüde arttı. Bu bizim için çok önemli, çünkü biz Rus askerlerinin ekipmanlarını daha güvenli ve emniyetli bir hale getirmek için çalışıyoruz”şeklinde konuştu ve yeni ürünün endüstriyel üretiminin çoktan başladığını ekledi.

Bu yeni malzeme özellikle, Rostec’e bağlı Rus askeri tasarım bürolarını temsil eden uzmanlar tarafından tasarlanan özel bir görünmez askeri kask üretiminde kullanılacak.

Bu malzeme askerlerin yanı sıra, yeni tankların ve diğer askeri teçhizatın maskelenmesi için de kullanılacaktır. Diğer yandan, Rostec’teki bilim insanları, malzemenin teknik özelliklerinin iyileştirilmesi için faaliyetlerini, malzemenin kullanımını çeşitli endüstrilere genişletme hedefi ile sürdürüyorlar. Bilim insanlarının şu anda odaklanmış olduğu yeni özellikler arasında, renk yoğunluğunda dinamik değişiklikler gösterme ve yeşillik titreşimleri (rüzgar gibi) gibi karmaşık grafik görüntüleri simüle edebilme yetenekleri yer alıyor.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Viktor Yevtukhov, yeni tekstil malzemesinin akıllı kıyafetlerin tasarımı ve üretimi için fırsatlar sunduğunu söyledi. “Burada, giyim tasarımı ve tasarım konseptini radikal bir şekilde değiştirebilen ilginç ve benzersiz bir gelişmeden söz ediyoruz. Bu tür benzersiz tekstil malzemelerinden özellikle aşırı sıcaklık ortamlara veya radyasyona dayanım göstermesi beklenecektir” diye konuştu.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na göre, Rusya’nın yenilikçi ve akıllı tekstillerin güncel Pazar büyüklüğü 1,3 milyar ABD doları olarak tahmin ediliyor. Yıllık büyüme oranları AB ve ABD’den % 7-9 daha yüksek. Yine de, Rusya’da yenilikçi ve akıllı tekstillerin tüketim miktarının gelişmiş ülkelerden iki kat daha düşük seviyelerde olduğu belirtiliyor.

Son yıllarda Rostec’in yanı sıra, diğer birçok Rus sanayi grubu da bu ümit vaat eden pazarda büyüme planlarını açıkladı. Bunlardan biri de, birkaç ay önce yenilikçi tekstil malzemelerinin geliştirilmesine başlamayı planladığını yayınlayan Rus Holding AFK Systema.

Eş zamanlı olarak Rus hükümeti, endüstride yeni yatırım projelerinin başlatılmasını destekliyor ve çok umut vaat ediyor. Yenilikçi tekstil malzemelerinin gelişimini denetleyen Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov’a göre, Rusya’daki teknik tekstiller talebi orta vadede dört kat artacak.

Denis Manturov “Rusya’nın geleneksel tekstil üretimini geçmişteki hacminde sürdürme şansı yoktur. Emek yoğun sektörlerin daha ucuz işgücüne sahip ülkelere transferi, yerel üreticilerin rekabetini kısıtlayan, ucuz ve düşük kaliteli ürünlerin akınına neden olmuştur. Bu bağlamda, hükümetin yurtiçi teknik tekstil üretiminin genişletilmesini teşvik etme politikası devam ediyor ”diye konuştu.

Rusya Federasyonu Tekstil ve Teknik Üreticileri Birlikleri Başkanı Andrei Razbrodin, “Almanya örneğinde, Almanya’daki teknik tekstil üretiminin ülkenin hafif sanayi büyümesinin % 70’ini karşıladığını gösteriyor. Bu veriler, teknik tekstillerin Almanya’daki en yüksek beş yüksek teknoloji endüstrisinden biri olduğu anlamına geliyor” dedi.

Kaynak : innovationintextiles.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kırmızı Kan Hücreleri, Işık ve Bal Arısı Peptidi

Fotoğraf: Turuncu-kırmızı boya, bir farenin kulağında, ışıkla tetiklenen kırmızı kan hücrelerinden trombinin salındığını ve kan …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: