Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Uranyum Plastiğin İçine Yerleştirilebilir mi?

Uranyum Plastiğin İçine Yerleştirilebilir mi?

uranyum plastigin icine yerlestirilebilir mi - Uranyum Plastiğin İçine Yerleştirilebilir mi?

Kimyada bu yaklaşımla yeni malzemeler üretilebilir.

Kimsenin mümkün olduğunu düşünemeyeceği bir reaksiyonla, polimerler, yeni ilaç ve plastiklere öncü malzemelerle endüstriyel ürünlerin üretilmesine katılabilir.

Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmada, kimyagerler paladyum ve rodyum gibi geçiş metallerinin korunması için kullanılan reaksiyonları gerçekleştirebildiğini keşfettiler. Ayrıca uranyum lantanitler ve geçiş metallerinin farklı reaktivite tiplerinin arasında bulunduğundan, kimyasallar ve materyallerin üretiminde yeni yollar kazandırabilirler.

Bu keşfin videosuna kimya okulu tarafından üretilen serinin videolarından ulaşılabilir.* Serinin diğer videolarından da Manchester’da kimyagerlerin dünyanın en küçük yakıt motorlarını nasıl geliştirdiklerini ve Parkinson hastalarının, hastalıklarının tanımlanmasında uzman görüşünden önce hastalığın kokusundan tanımlamasını bulabilirsiniz.

En son gerçekleştirilen keşfin anlamı endüstri diğer herhangi bir yöntemle sentezlenemeyecek yeni bileşiklerin geliştirmek için bir konumda olabileceğidir. Bunun da ötesinde, uranyumun nükleer silahlar ve nükleer güç ile ilişkisini bilmemize rağmen yeni keşifle diğer kullanım alanlarının da önümüzdeki dönemde ortaya çıkabileceği düşünülmektedir.

Çalışmanın baş yazarı olan ve organik kimya alanında Profesör olan Steve Liddle yaptığı açıklamada, bu keşfin yaşamımızın yolunu değiştirebilecek bazı muazzam gelişmelere sebep olabileceğini vurgulamakta. Bu gibi çalışmalarla yeni ilaçların ve biyolojik olarak bozunabilen sert plastiklerin oluşturulmasının önü açılabilecektir.

Kaynak : manchester.ac.uk

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kirli havayi soludugumuzda aldigimiz egitimleri kaybetmis gibi oluyoruz 310x165 - Kirli Havayı Soluduğumuzda Aldığımız Eğitimleri Kaybetmiş Gibi Oluyoruz

Kirli Havayı Soluduğumuzda Aldığımız Eğitimleri Kaybetmiş Gibi Oluyoruz

Yeni bir çalışmaya göre kirlilik, beyin için tehlikelidir. Connecticut’taki Yale Üniversitesi’nden ve Çin’deki Pekin Normal …

Bir cevap yazın