DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

24 yıl önce gün ışığında Prospect Park’ta gezintiye çıkan Yale mezunu tecavüz edildi. Nihayet bu ayın başlarında yeni DNA teknolojisi, ona cinsel tacizde bulunan kişinin bulunmasına yardım etti.

94 yılında, ardından kızın DNA’sına karışmış uygulanabilir olmayan az miktarda DNA bıraktığı için tecavüzcüsü serbest bırakılmış görünüyordu.

DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

“O zamana kadar DNA’yı DNA’dan çıkarmaya çalıştık ancak en azından bir nikel boyutunda bir kan veya meni lekesi olmasına ihtiyaç duyduk” diye The Post’a açıklıyor, New York’taki Baş Tıbbi Muayene Uzmanı Adli Biyoloji Departmanı müdür yardımcısı Mark Desire. “Artık, gelişmiş teknoloji sayesinde bir iğnenin başından büyük olmayan örneklerle çalışabiliriz. 2005 yılına kadar DNA’nın çıkarıldığı örnek bizim için en iyi şansa sahip olması için görünür olması gerekiyordu.”

Aralık ayında Desire‘ın ekibi, tecavüz mağdurunun hücrelerini tecavüzcünün sperm hücrelerinden ayırmak için küçük robotlar kullandı. Bu işlem, birkaç yıl civarında olan otomatik diferansiyel çıkarma adı verilen, ancak 2017 yılının başında New York’ta kuruldu. Daha sonra sperm hücreleri zorlukla parçalandı ve içindeki DNA serbest bırakıldı.

Bir veya iki gün sonra 2005 yılından beri giderek yaygınlaşan polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) makinesi olarak bilinen bir cihazda DNA’yı çoğaltabildiler.  Moleküller için bir fotokopi makinesi olarak nitelendirilen bu alet DNA’yı kopyalamak için ısı ve enzimleri kullanır. 94’teki ilkel döneme ait olan bu süreç, numuneyi 29 katına çıkararak çoğaltmaktadır. Bu noktada, bir profil oluşturulması için genellikle yeterli DNA vardır.

DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

Sonunda, şüphelinin DNA profili tutukluların DNA’larını içeren bir veri tabanına yerleştirildi. Hayatını 75 yıldır Sing Sing ‘de sürdüren seri tecavüzcü James Edward Webb ile bir eşleşme bulundu. Suç ve kurban ile örtüştü ve sonunda 25 yaşındayken saldırıya uğrayan kız için adalet yerini buldu.

“Geliştirilmiş DNA teknolojisi, birçok benzerlerine kapanış getirdi,” dedi Desire. “Geçmişte çözmeyi umduğumuz vakaları çözmemize yardımcı oldu.”

Ancak DNA’nın suçu çözmedeki gelişmeleri bu davayla da kalmıyor. Ulusal şirketler tarafından mikroskop kullanarak suçluları yakalamak amacıyla geliştirilen ve kullanılan dört ileri teknoloji daha vardır.

 Aile Bağlantısı

Mükemmel bir dünyada, DNA bir suç mahallinden alınır, işlenir, bir bilgisayar veri tabanına aktarılır ve sistemdeki birinin DNA’sı ile eşleştirilir. 1994 tecavüzündeki durum gibi, suçu çözme olasılığı da yüksektir.

“Ama suç mahallindeki DNA, kimseyle eşleşmezse ne olur?” diye sordu, Queens Bölge Savcılığında DNA savcılığı şefi Eric Rosenbaum. “Bu, kişinin orada olmadığı ve suçun çözülmediği anlamına geliyor.”

Cinsel suçlar, cinayetler veya kamu güvenliği vakaları için bir DNA eşleşmesi çıkmazsa, kanun uygulayıcıları kalıtsal DNA arama olarak bilinen bir arama süreci için dilekçe verebilirler. Bu, DNA eşleşmesindeki hataları azaltmayı ve bilgisayar programındaki örneklemle arada kalanları da dahil etmeyi içerir. Rosenbaum, “Eşleşmeler bulmaktan bahsediyoruz, bu kadar yaklaştığımız kişi suçlunun akrabası olabilir” dedi. “Buradan bir aile ağacı kuruyoruz ve muhtemelen kimin şüpheli olabileceğini anlamaya çalışmaya başlıyoruz.” New York geçen yıl kalıtsal DNA araştırmasına izin veren 12. devlet oldu.

Bunun ‘yalnızca makul tüm yollar bittiğinde’ kullanıldığını açıklayan Rosenbaum, sürecin agresif olarak kapılarını çalan akrabaların içermediğine dikkat çekti. “Yapabileceğiniz en kötü şey bu,” dedi ve polis veri tabanları vasıtasıyla şüphelileri bulmak için kolluk kuvvetlerinin DNA tarafından üretilen soy ağacını kullandıklarını açıkladı; yakınlarına değil şüphelilere, olay yerinden alınan DNA’yla eşleşen DNA örnekleri ile yaklaşılır. Rosenbaum, “Kolluk kuvvetleri şüpheliyi bulmaya çalışıyor ve bunu aile üyelerine yaklaşmadan yapıyor” dedi.

DNA’dan Bir Fotoğraf

DNA’mız saç rengimiz, göz rengimiz, yüz şeklimiz, cilt tonu ve çiller olup olmadığımız hakkında bilgi içerir. Fenotipleme olarak bilinen bir süreç ile bir olay mahallindeki DNA’yı kullanarak şüphelinin tahmini görüntüsü oluşturulur. (Gelecekte teknoloji, DNA’dan bir şüphelinin yaşını da bulabilir.)

DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

Reston, VA ‘da bulunan bir şirket olan Parabon NanoLabs, 2015 yılında ABD yasalarıyla bu teknolojiyi yönlendirdi.  Ülke çapında polis tarafından sunulan olay yeri DNA’sını alan şirket, DNA’larını ve resimlerini gönüllü olarak veren yaklaşık 20.000 kişinin bulunduğu veri tabanına dayanan olası şüphelinin bir fotoğrafını oluşturuyor.

Teknik, çoktan 150 vakada kullanıldı ve kısa süre önce 21 yaşındaki Ryan Derek Riggs’in, DNA ile oluşturulan bir görüntüsünün geçen yıl dolaşmaya başlamasından sonra Teksas’taki 2016 cinayetini itiraf etmesi yönünde öncülük etti.

Buna rağmen Parabon’daki biyoinformatik direktörü Ellen Greytak, bu teknolojinin henüz erken safhalarında olduğunu ve büyük ihtimaller yüz görüntülerinde mükemmel eşleşmeler olmayacağına dikkat çekti. Greytak, “Yaptığımız şey bir fotoğraftan ötesi olmayacak” diyerek, “şüphelilerin saç stillerini veya kilolarını bilmiyoruz. Asıl önemi eleme kısmındadır: İnsanlar, eşleşmeyince listenin en altına koyabilir, sonra da eşleşen kişilere odaklanabilirsiniz.”

Mikrop Okuyucusu

California San Diego Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, mikrobik DNA, yani cep telefonlarına veya bilgisayar klavyelerine ya da silahlara yükledikleri mermilere dokunarak bıraktığımız görünmez bakteriyi ayrıntılı bilgi toplamak için kullanıyor.

Projeye başkanlık eden UCSD ‘deki Knight Lab ‘ın kurucusu Rob Knight, “Alışkanlıklarınızı öğrenmek için mikropları ve kimyasalları okuyan bir yazılımımız var” dedi. “Bir vejetaryen veya et yiyenlerden olduğunuzu fazla alkol tükettiğinizi ve hatta kumsala gidip gitmediğinizi bile öğrenebiliriz.”

Knight ve ekibi, mikrobik DNA’yı insan DNA’sından ayırmak için kimyasal bir süreç kullanıyor ve daha sonra yazılımları çalışmaya başlıyor.

Projede çalışan UCSD profesörü Pieter Dorrestein “Şüpheliyi daraltmada yardımcı olabilecek ipuçlarını bulduk” dedi. “20 yılda bunu cep telefonlarımızla yapabilecek kapasiteye sahip olacağız” dedi.

Bu teknoloji henüz gerçek bir ceza davasını çözmek için henüz kullanılmamış olsa da ölen kişiyi avuç içi nesnelerle daha iyi ilişkilendirmek için Honolulu’daki ölüm sahnelerinden mikrobik DNA toplanıyor ve belki bir gün kötü adamları uzaklaştırmaya yardımcı olur. 

Siyah Kutu

Şu anda DNA çıkarma ve analizi, polis karakolundan kriminal laboratuvarına teslim edilen ve manuel olarak işlenen bir numunenin alınması altı ila sekiz saat sürmektedir. Çoğu, bir gün, hızlı DNA olarak bilinen bir işlevi yerine getiren kandırılmış bir kutunun aynı işi en az dört kat daha hızlı yapacağına inanıyor.

DNA Araştırmasındaki Bu Gelişmeler Suçla Mücadeleyi Sonsuza Kadar Değiştirebilir

Geçen yıl, hızlı DNA teknolojisi, bu teknolojiyi kullanan 10’dan fazla devletten biri olan Pensilvanya‘da suçlanan katil Christopher Jarquell Williams‘ı suçu işledikten birkaç saat sonra yakalanmasına yardım etti.

Düşünürsek, DNA kutusu polis karakollarındaki telefonlar gibi her yerde bulabilir. Florida Uluslararası Üniversitesi’ndeki analitik/adli kimya profesörü Bruce McCord “[DNA profillerini türetme süreci] gittikçe otomatikleşiyor” dedi.  Makinede DNA’nın ekstraksiyondan amplifıkasyon analizine aktarılması için küçük robotlar var. Hepsi otomatiktir ve hepsi bu bir makinenin içinde yapılır; insan etkileşimi yok ve 90 dakika sürüyor “dedi.

Ek olarak, hızlı DNA’nın yaygın olarak kullanılması (şu anda New York’ta göz önüne alındığında), kanıtları karşılaştırmak için gittikçe büyüyen bir veri tabanına yol açacaktır.  McCord “Şu anda bir polis karakoluna gittiğinizde parmak izlerini alıyorlar” dedi.  “Gelecekte, ağız svabı alıp makineye koyacaklar. Bu tür girişimci, DNA çıkarmaya ilişkin etik ve yasalar düzenlendikten sonra; ”Veri tabanı çok genişler ve hepimiz biraz daha güvenli oluruz ”

Kaynak : nypost.com

Okumanızı Öneriyoruz

Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Virüse ve Bakterilere Karşı Gıda Takviyesi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: