Üretilen Nano Plastikleri Etiketlemek ve Takip Etmek için Yeni Bir Yöntem Bulundu

Üretilen Nano Plastikleri Etiketlemek ve Takip Etmek için Yeni Bir Yöntem Bulundu

Nano plastikler, bir μm’nin altında en az bir boyuta sahip parçacıklardır. Görünür plastik kirliliğinin deniz yaşamına yönelik tehlikeleri konusunda farkındalık artsa da, nano plastikler gözle görülemeyecek kadar küçük olduklarından, küçük hayvanlar ve balıklar tarafından sindirilebildikleri için daha da tehlikeli oldukları düşünülmektedir.

Nano plastiklerin doğrudan  ticari ürünler sayesinde ve büyük plastik çöplerin parçalanmasıyla çevreye  salındığından şüpheleniliyor.

Communications Materials dergisinde yayınlanan çalışmada, Surrey Üniversitesi’nden araştırmacılar, nano polistireni doğrudan plastiğin karbon iskeleti üzerine etiketlemek(tarihlemek) için yeni bir tek adımlı polimerizasyon yönteminin detaylarını anlattı. Yeni basit yöntem de 14C-stiren kullanılır ayrıca simülasyonlu laboratuvar ortamlarında kullanılmak üzere çok çeşitli boyutlarda nano parçacıklar  oluşturmak için minimum reaktif ve ekipmana ihtiyaç duyar.

Ekip yeni metodunu  çift kabuklu yumuşakçalarda dahil olmak üzere çeşitli durumlarda düşük konsantrasyonda nano plastiklerin davranışını üretmek ve araştırmak için kullandı.

Çalışmanın ortak yazarı ve Surrey Üniversitesi Analitik Kimya Öğretim Üyesi Dr.Maya Al Sid Cheikh şunları söyledi:

“Gerçek şu ki, bilim camiası nano plastiklerin çevremize etkileri ve davranışları hakkında çok az şey biliyor, çünkü bu tür çok küçük parçacıkları keşfetmek, takip etmek ve ölçmek alışılmamış derecede zor bir durum.”

“Yeni basit yöntemimiz, bu bilgi eksikliğini düzeltmek için doğru yönde atılan bir adımdır, çünkü bu yöntem  araştırmacıların, ticari olarak üretilen nano parçacıklarının göze çarpmadan ve işleyişe göre gittiği durumları çoğaltmalarına olanak sağlıyor.”

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Total, Amerikan Petrol Enstitüsü’nden Ayrılıyor

TOTAL, iklim politikasındaki farklılıkları gerekçe göstererek bir ticaret birliği ve lobi grubu olan Amerikan Petrol …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: