Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Geliştirilen Yenilikçi Malzeme Araç İçine Geçen Sesi Yüzde 50 Oranında Kesti

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Geliştirilen Yenilikçi Malzeme Araç İçine Geçen Sesi Yüzde 50 Oranında Kesti

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde hibrit hücreler kullanılarak geliştirilen yenilikçi malzemeyle üretilen tekerlek davlumbazının araç içine geçen sesi yüzde 50 oranında kesebildiği belirtildi.

Benzinli ve dizel araçlarda motor sesi nedeniyle tekerlek ve yol sesinin bir noktaya kadar duyulmadığını, elektrikli araçlarda ise motor sesi olmadığı için yoldan gelen gürültünün bu maskeleme olmadığı için konforu etkilediğini aktaran Seçgin, şu bilgileri verdi:

“Hedefimiz buna bir çözüm bulmaktı. Tekerlek yuvasına metamalzemeden mamul bir tekerlek davlumbazı tasarlayarak bir çözüm ürettik. Geliştirdiğimiz hücreler üzerinde yaptığımız testlerde geniş bir frekans bandında ortalama 20-25 desibel civarında ses kesme ve belirli frekanslarda yüzde 90’lara varan ses yutma özelliği tespit ettik. Oldukça hafif ve ince olan bu malzemeler, geleneksel yalıtım malzemeleri ile kıyaslanamayacak özelliklere sahip.”

Geliştirdikleri akustik metamalzemelerin içerdiği hücresel yapı gereği geniş bantta da çalışabildiğine değinen Seçgin, “Akustik malzemeleri teorik bir alandan pratik bir alana geçirmeniz için seri üretime uygun bir şekilde modelleyebilmeniz lazım. Bizim yaptığımız en önemli geliştirmelerden birisi de yüksek performanslı bu hücreleri seri üretime uygun hale getirip çok çeşitli alanlarda kullanılabilecek ürünlere dönüştürmek.” diye konuştu.

Akustik metamalzemenin tekerlek davlumbazı dışında ses yalıtımına ihtiyaç duyulan tüm alanlarda kullanılabilir olduğunu kaydeden Seçgin, “İnşaat, otomotiv, beyaz eşya, savunma sanayi gibi alanlarda da kullanılabilir. Sessiz İHA, drone yapmakta dahi kullanabilirsiniz.” dedi.

KOSGEB desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde bu konuda Türkiye’de ilk olacak bir şirket kurmak üzere çalışmalara başladıklarını aktaran Seçgin, tüm firmalara Ar-Ge desteği vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak : milliyet.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Total, Amerikan Petrol Enstitüsü’nden Ayrılıyor

TOTAL, iklim politikasındaki farklılıkları gerekçe göstererek bir ticaret birliği ve lobi grubu olan Amerikan Petrol …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: