Yeni Harita Yardımıyla Malzemelerin Keşfi

Yeni Harita Yardımıyla Malzemelerin Keşfi

Liverpool Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmada, moleküler bir malzeme yapısı ile malzemenin yarıiletkenliği arasındaki ilişki keşfedildi.

Nature Materials dergisinde yayınlanan bir makaleye göre farklı moleküler malzemeler ve bu malzemelerin yarıiletkenlik özellikleri arasındaki ilişkiyi anlatan teorik bir yapı kullanılarak küresel bir harita (küreye benzer) üretebildiklerini gösterdiler. Gerçek ya da varsayıma dayanan herhangi bir moleküler malzeme bu haritada bir konuma sahiptir ve haritanın bazı bölgeleri oldukça umut verici malzemelere karşılık gelmektedir.

Son zamanlarda üniversiteye ait Materials Innovation Factory bölümüne katılan ve bilgisayar destekli malzeme keşfi alanında lider olan Profesör Alessandro Troisi bu konu hakkında şunları söyledi. “Moleküler bir malzeme yapısı ile malzemenin yarıiletkenliği arasındaki ilişkinin keşfi büyük bir yenilik sunmaktadır ve bu gibi bir harita daha rasyonel ve sistematik bir tasarım ile yeni malzemelerin keşiflerine olanak sağlayacaktır.”

Liverpool Üniversitesinin son 20 yılda yaptığı çalışmalara göre, yeni moleküler yarıiletkenler tesadüfen keşfedildi ve hatta geriye dönük olarak bakıldığında bazı malzemelerin neden daha iyi yarıiletkenler olduğunu açıklamak mümkün değildi.

Bir yol doğrultusundaki yarıiletkenlerin taşınım yükünün, silikon gibi prototipik yarıiletkenlerden temel olarak farklı olduğu açıktır. Bu, tek tutarlı yük taşınım modeliyle sonuçlanan ve önceki tüm gözlemleri açıklayan fizik anlayışında bir dizi atılımlara yol açtı.

Moleküler yarıiletkenlerin; esneklik, geniş alan ve düşük maliyetin gerekli olduğu elektronik ekranlar, aydınlatma, giyilebilir elektronik malzemeler, sensörler ve güneş pilleri gibi çok sayıda elektrikli cihazda yer alması bekleniyor.

68 milyon avroluk bir tesis olan Materials Innovation Factory, sanatsal olanaklarının yanı sıra, kimya, bilgisayar bilimleri, fizik ve robotik alanlarında dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olup bununla beraber malzeme kimyası araştırma ve geliştirmesine devrim niteliğinde katkılar yapmaktadır.

Kaynak : finchannel.com

Okumanızı Öneriyoruz

Şeffaf Güneş Pili ile Geleceğin Camları Nasıl Enerji Üretecek ?

Paris iklim anlaşmasından 5 yıl sonra,tüm gözler dünyanın karbonsuz bir geleceğe giden yolda ilerlemesine odaklandı.Bu …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: