Veremi yok eden ilaç

veremi-yok-eden-ilac

Verem hastalığını yok eden yeni bir ilaç bulundu. Dr. Guillemont, “Yıllarca benzer ilaçlar kullanıldı. Biz yeni bir etki mekanizması ortaya çıkardık” dedi

Dünyada 2 milyar kişi verem (tüberküloz) mikrobu taşıyor. Yılda 2 milyon insan da veremden ölüyor. Paris Janssen Val-De-Reuil Araştırma ve Geliştirme Merkezi ise verem hastalığını tamamen yok eden bir molekül keşfederek ilaç üretti. Keşfedilen molekül “Çoklu ilaca dirençli tüberküloz” hastalığının tedavisinde etkili oluyor. Araştırma başkanı olan ve 2014’te “Avrupa Mucitler Ödülü”nü alan Dr. Jérôme Guillemont, “Verem havadan kolay bulaşan bir mikrop” diyerek şunları söyledi:

AIDS sebebiyle ölenlerin önemli bir kısmı HIV enfeksiyonu sebebiyle bağışıklığın ortadan kalkması sonucu veremden ölüyor.
Verem, eski demirperde ülkelerinde ve Çin’de çok büyük problem. Tıpkı HIV’de olduğu gibi. Ancak verem havadan bulaşan bir mikrop olduğu için bu ülkelerden diğer ülkelere giden kişiler, hastalığı kolaylıkla bulaştırıyorlar. Verem dünyanın önemli bir sorunu.

Yeni molekül son 40 yılda bu alanda bulunan ilk ilaç. Uzun yıllar verem tedavisinde hep aynı etki mekanizması olan ilaçlar kullanıldı. Sadece moleküllerde ufak düzenlemeler yapıldı. Ancak hepsinde aynı dirençler ortaya çıktı. O yüzden araştırmamızın asıl farklılığı yeni bir etki mekanizmasını ortaya çıkarmış olması. İlacın, Faz 2 klinik çalışmaları 100 hasta üzerinde yapıldı. Daha fazla hastanın katılacağı Faz 3’e önümüzdeki günlerde başlanacak. Ancak hastanelerde kullanılması için onay verildi.

Verem hastası olan insanlarda 5 farklı antibiyotik kullanılıyor. Bu 5 antibiyotiğin yan etkileri sebebiyle ortaya çıkan komplikasyonlar için de 10 ilaç kullanılıyor. Bazı hastalar günde 20 tablet ilaç alıyor. Bu nedenle tedaviyi sonlandıran hastalar var. Tedavi sonlandırdığında da çok daha ciddi bir sorun ortaya çıkıyor. O yüzden artık başka alternatifi olmayan, “Çoklu ilaca dirençli tüberküloz” hastalar için bu ilaç çok önemli.

Kaynak : sabah.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Yakın Gelecekte Çinko Hava Pilleri Şarj Edilebilir

Çinko-hava pilleri olarak adlandırılan piller enerji depolamanın güvenli ve etkili yollarından birini oluşturuyor. Pillerin şarj …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: