William Nicholson

William Nicholson

Doğal felsefe ve kimya alanında yaptığı çalışmalarıyla bilinen İngiliz William Nicholson aynı zamanda tercüman, editör, mucit, gazeteci, patent uzmanı ve inşaat mühendisidir.

Hayatı ve Çalışmaları

13 Aralık 1753’te dünyaya geldi. İlk eğitiimini Yorkshire’de aldı. Okuldan ayrıldıktan sonra East India Company’de deniz asteğmeni olarak iki yolculuk yaptı. İlk gezisi The Boston ikinci gezisi The Gatton olarak anıldı.

1775 yılında Josiah Wedgwood ile tanıştı. Bu yüzden Amsterdam’a taşındı ve Wedgwood’un temsilcisi olarak görev aldı.

İngiltere’ye döndüğünde kolay okunan kitaplarının birleştirilmesi ve yazma yeteneğinin bu kitaplara uygulanması için Thomas Holcroft tarafından ikna edildi. Nicholson Holcroft’a aynı zamanda romanlarında ve oyunlarında da yardımcı oldu. Kendisini 1781 yılında yayımlanan ve başarılı olan An Introduction to Natural Philosophy’e adadı.Bu kitabını daha sonra Voltaire’s Elements of the Newtonian Philosophy’’nin çevirisi izledi. Bu çalışmasından sonra kendisini bilime ve felsefi gazeteciliğe adadı.

1784 yılında General Chamber of Manufacturers of Great Britain’e Wedgwood’un önerisiyle sekreter olarak atandı. Aynı zamanda 1791 yılında kurulan The Society for the Encouragement of Naval Architecture ile de bağlantısı vardı.

Çeşitli makinaların kurulumuyla ilgilenen Nicholson bir yoğunlukölçer de icat etti.

Bilimsel Çalışmaları

12 Aralık 1783’te Chapter Coffee House Philosophical Society’e seçildi. Jean-Hyacinthe Magelhan ve John Whitehurst tarafından desteklendi.

Nicholson 1789 yılında The Royal Society’e elektrik alanında yazdığı iki makale gönderdi. Aynı yıl Richard Kirwan’ın flojiston kuramı üzerine yazdığı bir makaleyi incelemiş ve Fransız akademisyenler (Lavoisier, Monge, Berthollet ve Guyton de Morveau) tarafından yapılan yorumları “An Essay on Phlogiston” adı altında yayımladı.

1797 yılında genellikle Nicholson’s Journal olarak bilinen Journal of Natural Philosophy, Chemistry and Arts’ı kurdu, yayımladı ve yazdı. Dergide başlarda teknelerdeki yoğunluk analizi, uçaklar ve icatları ile ilgili konular ele alınıyordu. Bu dergi 1814 yılına kadar yayın hayatına devam etti.

1799 yılında Thomas Pitt’in 1.500 € bağış yapması sonucunda Londra’da Soho Square’yi kurdu. Burada kimya ve doğal felsefe ile ilgili eğitim veriliyordu.

1800 yılında Anthony Carlisle ile birlikte çalışarak elektrolizi keşfetti. Elektroliz suyun akım yardımıyla oksijenine ve hidrojenine ayrılmasıydı. İkili daha sonra The Royal Institution’a atandı. Fakat ilgi alanları daha sonradan başka yöne kaydı.

Philosophical Transactions’a katkılarının yanı sıra Fourcroy’un Chemistry (1787), Chaptal’ın Chemistry (1788), First Principles of Chemistry (1788) ve Chemical Dictionary (1795) eserlerini çevirdi. Aynı zamanda British Encyclopaedia’nın ve Dictionary of Arts and Sciences’in editörlüğünü yaptı.

Daha sonraki hayatında Nicholson Portsmouth’ta, Gosport’ta ve Hammersmith’te su rezervi mühendisliğiyle ilgilendi.

21 Mayıs 1815’te Bloomsbury’de öldü.

289 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!