Huang Minlon

Huang Minlon

Huang Minlon organik kimya ve eczacılık alanında çalışmalar yapan Çinli kimyagerdir. Modern farmasötikal endüstrinin kurucusu olarak bilinir.

Hayatı ve Çalışmaları

3 Temmuz 1898’de Yangzhou’daki Çing Hanedanı’nın bir üyesi olarak Jiangsu’da dünyaya geldi. Yangzhou Orta Okulu’ndan mezun olduktan sonra günümüzde Zheihang University School of Medicine olarak bilinen Zheijang Provincial College of Medicine’den mezun oldu. 1924 yılında Berlin Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. 1925 yılında Çin’e geri dönerek Zheijang Provincial College of Medicine’ye profesör olarak geri döndü.

1934-1940 yılları arasında Birleşik Krallık’ta ve Almanya’daki çeşitli araştırmalarda görev aldı. 1940 yılında Çin’e geri dönerek Academia Sinica’da kıdemli araştırmacı olarak görev aldı. Günümüzde Tsinghua Üniversitesi, Pekin Üniversitesi ve Nankai Üniversitesi olarak bilinen National Southwestern Associated University’de profesör olarak görev aldı. 1945-1952 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde misafir profesör olarak görev aldı. Buradayken Merck & Co.’yu da ziyaret etti.

1952 yılında Çin’e geri döndü ve Academy of Military of Medical Sciences of PLA Kimya Bölümü’nde görev aldı. Aynı zamanda organik kimya alanında Çin’deki en önemli kuruluş olan Chinese Academy of Sciences, Institute of Organic Chemistry’de kıdemli araştırmacıydı.

1955 yılında Chinese Academy of Sciences’te akademisyen olarak görev aldı. Başlangıçta Chinese Society for Pharmaceutical Sciences’in müdür yardımcısıydı, fakat daha sonra buranın fahri başkanı oldu.

Huang hem İngilizce hem de Çince olarak yüzden fazla makale yayımladı.

Huang – Minlon Modification

İlk defa bir kimyasal reaksiyona Çince isim verilmişti. Wolf-Kishner indirgenmesinin kısa hali olan Huang-Minlon Modification’u etilen glikolün içinde karbonil bileşiğinin, potasyum hidroksitin ve hidrazin hidratın ısıtılmasını içerir. Huang daha Amerika’’dayken bu reaksiyonun üzerinde çalışıyordu.

520 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!