Yapay Zeka Sistemi ile Köpek Eğitimi

Yapay Zeka Sistemi ile Köpek Eğitimi

Colorado State Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı, insan yardımı olmadan sözlü kesin komutlara uymaları için köpekleri eğiten bir yapay zeka sistemi tasarladı. arXiv ön basım sunucusuna yükledikleri makalelerinde araştırmacılar, sistemi kurmak için kullanılan teknolojiyi ve test edildiğinde ne kadar iyi çalıştığını anlattılar.

Köpekleri komutlara uymaları için eğitmek, insanların öğrenmek zorunda oldukları bir yetenektir. Bir köpek komuta uyduğunda ödül alır, uymadığında ise bir şey almaz. Bu yeni girişimde Colorado’daki araştırmacılar köpekleri eğitmek için kullanılabilecek bir bilgisayar sistemi yaratmanın mümkün olup olmayacağını merak etmişlerdir. Bunu anlamak için, Nvidia Jetson Nano adı verilen yapay zeka tabanlı bir bilgisayar sistemi oluşturmuşlardır. Sistem, köpek eğitimi görevine adanmış bir donanım ve yazılıma sahiptir. Yapay zeka yazılımı, bir video kamera, komutların duyulması için bir hoparlör ve bir ödül otomatından oluşmaktadır.

Sistem öncelikle köpeğin varlığının onaylanması ile çalışır, eğer köpek ortamda ise, “yat”, “ayağa kalk” ya da “otur” gibi bir komut verir. Sonrasında kamera köpeğin komuta tepkisini kaydeder. Yapay zeka yazılımı videodan yatmak ya da oturmak gibi belirli köpek davranışlarını tanır. Sonrasında sistem, gerçek-zamanlı köpek görüntüleri ile eğitim verilerini karşılaştırır ve köpeğin komuta uyup uymadığına karar verir. Eğer komutu yerine getirdiyse ödül verilir, getirmediyse verilmez. Sistem testi %92 oranında doğruluk göstermiştir.

Araştırmacılar geliştirdikleri prototipin diğer sistemlerden tamamen bağımsız olduğunun altını çizdiler. Bu yüzden komut listesi kısa tutmak zorunda kaldılar. Komut sayısını genişletmeye izin veren, uzaktan işleme dayanan daha güçlü bir sistem de önerdiler. Ayrıca insanların kendileri evde yokken köpeklerini eğitmelerini sağlayacak olan sistemlerinin ticarileştirilmesi olasılığını gözden geçirdiklerini de belirttiler.

Kaynak: techxplore.com

34 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

Kopyalamak Yasaktır!