Yaygın Antioksidan Enzimi, COVID-19 için Potansiyel Bir Tedavi Sağlayabilir

 

Yaygın Antioksidan Enzimi COVID 19 için Potansiyel Bir Tedavi Sağlayabilir

Fotoğraf – 1 : Hidrojen peroksidi suya ve oksijene dönüştüren başlatıcı katalaz reaksiyonunu gösteren basit şema.

UCLA ve Çin’den araştırmacılar, doğal olarak oluşan bir enzim olan katalazın, COVID-19 semptomlarını tedavi etmek ve koronavirüsün vücuttaki üremesini azaltabilmek için düşük maliyetli ve tedavi edici bir ilaç olma potansiyeline sahip olduğunu buldular. Araştırmayı detaylandıran bir çalışma ise Advanced Materials’da yayınlandı.

Katalaz enzimi doğal olarak üretilir ve insanlar, hayvanlar, bitkiler tarafından kullanılır. Hücrelerin içindeki antioksidan enzim, toksik olabilen hidrojen peroksitin suya ve oksijene parçalanmasını başlatır. Bu enzim ayrıca dünya çapında gıda üretiminde ve gıda takviyesi olarak da yaygın kullanıma sahiptir.

UCLA Samueli Mühendislik Fakültesi kimya ve biyomoleküler mühendisliği profesörü ve çalışmada kıdemli bir yazar olan Yunfeng Lu, “Aşılara ve antiviral ilaçlara çok fazla odaklanılıyor, haklı olarak.” dedi. “Bu arada, araştırmamız, bu enzimin, SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanan hiperenflamasyonun yanı sıra genel olarak da hiperinflamasyonun tedavisi için çok etkili bir tedavi edici çözüm sunabileceğini öne sürüyor.”

Yunfeng Lu’nun grubu, deneylerde kullanılan ilaç dağıtım teknolojisini geliştirdi. Her biri farklı bir COVID-19 semptomunu ele alan üç tür test gerçekleştirildi.

İlk olarak, enzimin iltihap önleyici etkilerini ve beyaz kan hücrelerinde üretilen bir protein olan sitokinlerin üretimini düzenleme yeteneğini gösterdiler. Sitokinler, insan bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır, ancak çok fazla olursa bağışıklık sistemine vücudun kendi hücrelerine saldırması için sinyal gönderebilirler; COVID-19 teşhisi konan bazı hastalarda sitokin fazlalığı anlamına gelen ‘sitokin fırtınası’ rapor edildi.

İkinci olarak ekip, katalazın insan akciğerlerini çevreleyen alveolar hücreleri oksidasyona bağlı hasardan koruyabileceğini söyledi.

Son olarak deneyler, katalaz enziminin bir tür maymun olan rhesus macaque’larda SARS-CoV-2 virüsünün replikasyonunu gözle görülür bir toksisite olmaksızın önleyebildiğini gösterdi.

Yaygın Antioksidan Enzimi COVID 19 için Potansiyel Bir Tedavi Sağlayabilir

Fotoğraf – 2 : Solda katalazın COVID-19 semptomlarına nasıl etki ettiğini ve enzimin hidrojen peroksiti suya ve oksijene dönüştürerek ne yaptığını gösteren bir diyagram.

Çalışmanın yazarı ve UCLA David Geffen Tıp Fakültesi’nde patolog olan Dr. Gregory Fishbein, “Bu çalışmanın, COVID-19 tedavisinin ötesinde geniş kapsamlı sonuçları var. Sitokin fırtınası, grip gibi diğer enfeksiyonların yanı sıra oto-immün hastalık gibi bulaşıcı olmayan durumları karmaşıklaştırabilen ölümcül bir durumdur.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: phys.org

584 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!