Yeni Akıllı Kontak Lensler Gözyaşındaki Glikoz Seviyesini Görüntüleyebilecek

Yeni Akıllı Kontak Lensler Gözyaşındaki Glikoz Seviyesini Görüntüleyebilecek

Bilindiği gibi diyabetli hastaların kan şekeri ölçümünü sağlayabilecek sınırlı sayıda ürün mevcut.

Medikal araştırmalar kişinin kendi kendine parmak ucundan kan alarak yapılan testlerin ya da deri altına yerleştirilen bir sensör ile sürekli takibin yerine yeni ve kişiyi rahatsız etmeyen bir yöntem üzerine çalışmakta. Bu günlerde Koreli bir araştırma grubu yukarıda bahsedilen düşünce için bir çözüm ortaya attı. Çalışmada gözyaşındaki glikozu üzerinde tutan bir kantat lens geliştirildi.

2014 yılında ilk kez kontak lensler kullanılarak glikoz seviyesinin ölçülebileceği ile ilgili bir öneri Google tarafından yapılmıştı, ancak bahsi geçen çalışma sonuçları henüz paylaşılmadı **

Güney Kore’de bulunan Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsünde araştırmalarına devam eden, malzeme geliştirme üzerine çalışan araştırmacı Jihun Park ve çalışma arkadaşları bir ürün geliştirdi ve bu aracı tavşanlar üzerinde denediler ve herhangi bir iritasyona sebep olmadığını gördüler.

Esnek ve yumuşak olan kontak lens sadece çok küçük boyutlarda ve oldukça küçük sert bölgeler içermekte ve kullanımı diğerleri gibi oldukça rahat. Ayrıca göze zarar verecek veya görüşü engelleyebilecek kırılgan ya da büyük parçalar içermemekte.

Lens içerisindeki bileşenler tümü esnek olan, glikoz sensörü, dışarıya dönük bir LED bir anten ve akın ayarlama aracından oluşmakta. Anten ve akım düzeltici bir vericiden gelen radyo frekansı sinyallerini alır ve bu sinyalleri LED ve glikoz seviyesi görüntüleme aygıtına güç vermek için az miktarda elektriğe dönüştürür. Glikoz seviyesi yükseldiğinde LED dışarıya bakacak şekilde görüşü engellemeden kapanır. Bunun anlamı, göz yaşında bulunan glikoz seviyesi kan şekerinde bulunan glikoz seviyesinden 5-10 kat daha fazla olmasına rağmen kullanıcı aynaya baktığı zaman değişimi fark edebileceğidir.

Glikoz seviyesini ölçmesi planlanan kontak lens henüz insanlarda denenmese de tavşanlarda olumlu sonuçlar vermiştir.

Çalışma ekibi yaptığı açıklamada, wireless sayesinde gerçek zamanlı diyabet durumunu göstermek için göz yaşındaki glikoz seviyesini görüntüleyebilecekleri yumuşak akıllı bir kontak lens geliştirdiklerini belirtti. Ayrıca gelecekte bu sistemin insanlar için de kullanılabileceğini belirtmekte.

Kaynak : sciencealert.com

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: